125 bin ahududu fidanı üreticiyle buluştu

125 bin ahududu fidanı üreticiyle buluştu
125 bin ahududu fidanı üreticiyle buluştu

Cansel ORUÇ/BURSA,(DHA)-BURSA Büyükşehir Belediyesi ‘Kaliteli Ahududu Yetiştiriciliği’ kapsamında 125 yüksek verimli polka cinsi ahududu fidanını koronavirüs salgını nedeniyle çiftçilerin evlerine kadar götürüp teslim etti. Yıl sonuna kadar 275 bine yakın ahududu fidanının toprakla buluşması hedeflenirken, böylelikle yaklaşık 200 dekar yeni ahududu bahçesi tesis edilmiş olacak.

Türkiye’deki ahududu üretiminin yüzde 96’sını gerçekleştiren Bursa’nın bu alanda ihracata yönelmesini amaçlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım A.Ş. aracılığıyla ‘Kaliteli Ahududu Yetiştiriciliği Projesi’ni uygulamaya almıştı. Proje kapsamında ahududu yetiştiricilerini eğitim için Bosna Hersek’e götüren Büyükşehir Belediyesi, aroması, dayanıklılığı ve lezzeti ile ihracata en uygun cins olan ‘polka’ cinsi ahududunu Bosna Hersek’ten ithal ederek, doku kültür laboratuvarlarında çoğaltarak geçtiğimiz üreticilere yüksek verimli 31 bin adet ahududu fidanı dağıtmıştı. Bu yıl ise 125 bin adet polka cinsi ahududu fidanı Bursalı üreticilerle buluşturdu. Korona virüs salgını nedeniyle çiftçilerin toplu katılımıyla bir etkinlik düzenlenmezken, fidanlar bizzat Tarım A.Ş. tarafından çiftçilerin evlerine götürülerek teslim edildi.

HASATTA BAHÇEDE BULUŞACAĞIZ

Tarım A.Ş. Genel Müdürü Fetullah Bingül’den dağıtımı yapılan ahududu fidanları hakkında bilgi alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, korona virüs salgını nedeniyle çiftçilerle bir araya gelip, fidan dağıtımı yapamadıklarını, ancak hasatta çiftçilerle bahçede buluşacağını söyledi. Bursa’nın tarım şehri kimliğini öne çıkaracak yatırımları da hız kesmeden sürdürdüklerini dile getiren Başkan Aktaş, “Kentimizde kırsal kalkınmayı desteklemek ve tarımsal hasılamızı arttırmak amacıyla başlattığımız ahududu projesi uygulamamız çiftçimizin yüzünü güldürüyor. Katma değerli ürünler ile bu potansiyeli daha da arttırmak amacıyla iki yıldır sürdürdüğümüz “Kaliteli Ahududu Yetiştiriciliği Projesi’ ile Bursa’ya polka çeşidini kazandırdık. Projemiz ilk meyvelerini geçen yıl verdi. Kalitesi, yüksek verimi, dayanımı, endüstriye ve taze tüketime uygunluğu ile önceliğimiz iç pazarın tüm ihtiyacını şehrimizin üreticileriyle karşılayarak ithalatın önüne geçmek. Türkiye yılda 30.000 ton ahududu ithal ediyor ve bunun için yaklaşık 72 milyon Euro harcıyor. Bu açıdan bakarsak hem üreticimize, hem şehrimize, hem de ülkemize kazandıracağız” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS