Aktaş: Otobana çıkıyoruz

Aktaş: Otobana çıkıyoruz

Aktaş: Otobana çıkıyoruz

Aktaş: Otobana çıkıyoruz

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muammer İRTEM/BURSA,(DHA) - BURSA Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş, Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD)-Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Buluşması’nın konuğu oldu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUSİAD’da yaptığı konuşmada, seçimi almaları halinde 4.5 yıl içinde başka seçim olmayacağı için Bursa’nın otobanda giden bir araç gibi hızlı hareket edebileceğini söyledi.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Bursa’nın tarihi başta olmak üzere çok önemli değerleri var. Su şehri olarak biliniyordu bunu 40-50 senede bunu kaybettik. 20-30 sene evvel yeşilliğini de kaybettik. 10 senedir de hava kirliliği var. Bunları raporla sunuyoruz. “ Sayın Aktaş’a toplantımıza katılarak Bursa için planlarını bizimle paylaşacağı için teşekkür ederim” dedi.

Türkay’dan sonra konuşmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye’nin son 50 yıl içinde 1.5-2 yılda bir seçim yaptığını belirterek, “Bu seçimin bir farkı olacak. Normal şartlar altında seçim olmazsa,4.5 sene seçim yok. Yani otobana çıkıyoruz.  250 kilometre hızla gidebileceğiz. Güçlü iktidarların olduğu bir belediyeyle iş yapmak da kolay olacak” dedi.

Hormonlu ve hızlı büyümüş bir Bursa’dan bahsettiklerini belirten Aktaş, “Nüfus artıyor. Hizmetler de artıyor ama arada açık var. Siz hem açığı kapatacaksınız, hem de gelecek vizyonu ortaya koyacaksınız” diye konuştu.

SOSYAL DÖNÜŞÜM…

Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fiziki dönüşüm kadar sosyal dönüşüm de gerekli.3-4 katlı binaları yıkıp 10-15 katlı binalar yapıp yoğunluğu artıracaksak, bırakın böyle kalsın. Daha sevimli böyle.21 OSB var, ama doluluk oranı yüzde 54.Artık park yaptım, asfalt yaptım belediyeciliği yok. Şehrin kalitesini ortaya çıkaran unsurlar belli, eğitim seviyesi, sıfır atık, çevre, güvenlik. Şehir batıya, kuzeye ve bir miktarda doğuya olmak üzere, planlayarak, uydu kentlerle büyümek zorunda. Ben Bursa’da yaşıyorum. Bursa’nın iyi olmasını isterim. Hedefimiz Bursa'nın tarihine kuvvetli bir not düşmek. “

Çok tartışılan trafik sorununa ilişkin planlarını da sanayici ve iş insanlarıyla paylaşan Aktaş, trafik sorununun sadece Bursa ve Türkiye'de değil, dünyada da en büyük sorun olduğunu kaydetti.Aktaş, kısa vadede ulaşıma ilişkin çalışmalarından bir kısmını şöyle aktardı:

“54 kilometrelik bir metro hattı var. Yeterli mi değil. 3 milyon nüfuslu şehirde, 1 milyon insanı raylı sistemle taşımak gerek. Şu an 287 bin kişi. Sinyalizasyon sistemini değiştirerek, çalışmamız sürüyor. İki vagon dizisi arası 3.75 dakika. Gece bir beş arası çalışıyoruz 2 dakikaya düşürüp 460 bine çıkarmak istiyoruz. 2020 Haziran-Temmuz gibi bitireceğiz. İki yılda, trafiği Bursa'nın sorunu olmaktan çıkarmayı planladık. 18 kavşağı, akıllı kavşak uygulamasıyla düzenledik. 42'si merkezde olmak üzere 59 kavşak düzenlemesi daha yapacağız.”

Turizm ve yeşil alanla ilgili olarak ise Aktaş, 5 yıl içinde 5 milyon turist ağırlayan bir kent arzuladıklarını kaydederek, hanlar bölgesinin etrafını açacaklarını, İznik ve farklı noktaların içinde olduğu bir destinasyon yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Aktaş, küçük parklarla Bursa’nın yeşillenemeyeceğini o nedenle en küçüğü 60-70 dönüm olmak üzere bir milyon 500 bin metrekareyi bulan tematik özelliklere sahip yeşil alanlar planladıklarını da kaydetti.

Aktaş, son olarak sanayinin artık ileri teknoloji ile katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğini ve planlı bir sanayi anlayışının şehirde yerleşmesi gerektiğini söyledi.

ESKİ BAŞKANLAR…

Aktaş’ın, BUSİAD’da konuşmasını dinleyenler arasında geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser ile eski Osmangazi Belediye Başkanı Erhan Keleşoğlu da yer aldı. Toplantının ardından BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, Aktaş’aBUSİAD’ın “Sürdürülebilir Kent Vizyonu Raporu’nu” sunarken, günün anısına özel tasarım bir fincan seti de hediye etti.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber