BTSO, Bursa İş Dünyasının Taleplerini Ankara’ya Taşıdı

BTSO, Bursa İş Dünyasının Taleplerini Ankara’ya Taşıdı
BTSO, Bursa İş Dünyasının Taleplerini Ankara’ya Taşıdı

Esra TÜRKER/BURSA, (DHA)-BURSA Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Ali Uğur, Meclis Başkanlık Divanı ile Yönetim Kurulu üyeleri Ankara’da Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u ziyaret etti. BTSO Başkanı İbrahim Burkay düzenlenen toplantıda Bursa ekonomisi ve Oda bünyesinde yaptıkları faaliyetlere ilişkin bilgi paylaşırken, BTSO üyelerinin gündeme taşıdığı görüş ve önerileri Bakan Mehmet Muş’a sundu.
 

“TÜRKİYE AYLIK 20 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPIYOR”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, BTSO heyetinin taleplerinin çözüme kavuşturulması için çalışacaklarını, Bakanlık olarak ihracat ve yatırımlara tam destek olmaya devam edeceklerini söyledi. İhracatçı firmaların finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve lojistik imkanlarının geliştirilmesinin en önemli öncelikleri olduğunu belirten Bakan Muş, bu doğrultuda İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ni hayata geçirdiklerini  açıkladı. Türk Eximbank’ın sermayesini ve reeskont kredilerini artırmaya devam edeceklerini belirten Bakan Muş, desteklerin gerçek manada ihtiyacı olan ihracatçılara ulaştırılacağının altını çizdi. Türkiye’nin artık aylık 20 milyar dolar ihracat yapan bir ülke olduğunu kaydeden Mehmet Muş, ihracatçılar için sürdürülebilir ve hızlı lojistik çözümleri geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.
 

“BURSA SANAYİDEKİ DÖNÜŞÜME EN HAZIR KENT”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise konuşmasında, Bursa ekonomisinin üretim ve ihracata dayalı büyümesi hedefiyle önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini vurguladı. Türkiye’de GSYH içinde imalat sanayinin payının yüzde 16 seviyesinde olduğunu anımsatan Burkay, Bursa’nın 240 milyar liralık ekonomik işlem hacmine sanayi katkısının yüzde 46 olduğunu söyledi. Bursa’nın 11 bin kilometrekarelik toplam yüzölçümü içinde sanayinin binde 8’lik sınırlı payına rağmen bu katkıyı verdiğine dikkat çeken Burkay, “Bursa, Türkiye’nin sanayide yüksek katma değerli ve ileri teknolojili alanlara dönüşüm hedefine en hazır kent konumunda. BTSO olarak ölçek ekonomisine geçişin dönüşüm üssü olacak TEKNOSAB’ı hızla hayata geçiriyoruz. Bursa Model Fabrika, Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi BUTEKOM, BTSO MESYEB, BUTGEM ve Enerji Verimliliği Merkezi gibi projelerimizle de firmalarımızı sanayideki dönüşüm sürecine hazırlıyoruz.” dedi.

YIL SONU İÇİN HEDEF 16,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Bursa’nın ihracat performansına ilişkin de bilgiler veren Burkay, otomotiv sektörünü derinden etkileyen çip krizine rağmen yıl sonunda 16,5 milyar dolarlık ihracata ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, “Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle hayata geçirdiğimiz 30’un üzerinde UR-GE ve HİSER projesi, Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari ve nitelikli fuar organizasyonlarımızın katkılarıyla kent olarak ihracatta yeni rekorlara imza atarken, son 9 yıllık dönemde 2.900 yeni ihracatçı firma kazandık. Yüksek teknolojiye dayalı sektörlerde kentimizi üretim ve ihracat üssü haline dönüştürmek için seferberlik ruhuyla yürüttüğümüz projelerimize Bakanlığımız destekleriyle devam edeceğiz” diye konuştu.
 

DAHİLDE İŞLEME İÇİN SÜRE UZATIM TALEBİ

Ziyarette ihracatçıların talep ve beklentilerini de Bakan Mehmet Muş’a aktaran İbrahim Burkay, “İhracat taahhüdü henüz kapatılmamış dahilde işleme izin belgeleri/dahilde işleme izinleri için yeniden ek süre uzatımı talep ediyoruz. Pandeminin yol açtığı tedarik sorunları dolayısıyla ihracatçılarımızın en önemli beklentisi şu anda bu konu. Eximbank kredi limitlerinin artırılması ve Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan teminat desteklerinin tekrar devreye alınması da firmalarımızın beklentileri arasında yer alıyor.” dedi.
 

BTSO Lojistik A.Ş.’nin özellikle tarım ürünlerinin ihracatı ve ithalatta aktif olarak kullanılması, Bursa’da iki ayrı bölgeye serbest ticaret bölgesi statüsü tanınması ve Bursa’ya yeni fuar merkezi yapımı gibi konuları da dile getiren Burkay ayrıca mobilyadan kuyumculuğa, unlu mamüllerden sigorta acentelerine kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren BTSO üyelerinin talep, öneri ve beklentilerinin yer aldığı raporu da Bakan Muş’a verdi.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS