Bursa’da çiftçilere sorgum-sudan otu tohumu dağıtıldı

Bursa’da çiftçilere sorgum-sudan otu tohumu dağıtıldı

Bursa’da çiftçilere sorgum-sudan otu tohumu dağıtıldı

Bursa’da çiftçilere sorgum-sudan otu tohumu dağıtıldı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Osman SAK/BURSA,(DHA)-TARIM ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi’ projesi kapsamında Bursa’da uygulanan Kuraklığa Karşı İklim Dostu Yem Bitkileri Üretimi Projesiile toplam 156 çiftçiye bin 310 da alanda ekilmek üzere 6 bin 550 kilo Sorgum-Sudan Otu dağıtımı yapıldı.

Proje ile ilimizde, bol suya ihtiyaç duyan mısıra alternatif yem bitkisi özelliğine sahip, sulamaya ihtiyaç duymadan yetiştiriciliği mümkün olan sorgum ekilişi yapılması ve silajlık sorgum çeşitlerinin ilimizde yaygınlaştırılarak, mevcut üretim desenimize alınması amaçlanıyor.  Büyükorhan, Kestel ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde düzenlenen tohum dağıtım programındaçiftçilere hitap edenBursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AygülKuraklığa Karşı İklim Dostu Yem Bitkileri Üretimi Projesi ilekaba yem açığı ve yeterli düzeyde mera otlatma imkânı olmayan mahallelerde bu açığı kapatmaya yönelik olarak Sorgum-Sudan otu ekilişini destekleyerek kaba yem ihtiyacını karşılamanın mümkün olabileceğini vurguladı. İl MüdürüAygül;atıl tarım arazilerinin ülke tarımına kazandırılması, yem maliyetlerinin düşürülmesi, münavebeli tarım kültürünün geliştirilmesi ayrıca kurak ve yarı kurak, toprak tuzluluğu ve suyun yetersiz olduğu bölgelerde yetiştirilmesi sıkıntılı olan mısır bitkisinin yerine sorgum bitkisinin yetiştirilmesinin üreticilere ekonomik katkı sağlayacağının altını çizdi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN KALİTELİ KABA YEM ÜRETMESİNE İMKÂN SAĞLIYORUZ”

Aygül, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘’Hayvancılıkta en temel girdi yemdir. Yem gideri toplam maliyetin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. Bu sebeple, hayvanlarımızın dengeli ve daha ucuz maliyetle beslenebilmesi için böyle bir proje hazırladık. Çiftçilerimizin kaliteli kaba yem üretmesine imkân sağlayacak sorgum sudan otu tohumlarını sizlere teslim edeceğiz.  Bakanlığımız son birkaç yıldır bir karış tarım toprağı boş kalmasın diye tüm tarım arazilerinin etkin olarak kullanılmasına imkân verecek bir proje yürütüyor. İl Müdürlüğü olarak Bakanlığımıza sunduğumuz Kuraklığa Karşı İklim Dostu Yem Bitkileri Üretimi Projesi’nin kabulüyle birlikte Bursa genelinde 9 ilçede (Mustafakemalpaşa,Büyükorhan, Kestel, Harmancık, Nilüfer, Orhaneli, Keles, İnegöl, İznik )156 çiftçiye 6 bin 550 kg sorgum sudan otu tohumu dağıtımı yapacağız. Böyleceil genelinde toplamda bin 310 da alanda ekim yapılmış olacak. Projemizde tohum maliyetiyüzde 75 Bakanlık hibe desteği yüzde 25 çiftçi katkısı ile karşılanıyor. Hem tohum dağıtımının hem de diğer desteklerin sizlerin daha çok daha iyi ve verimli çiftçilik yapmasına fırsat sağlayacağı temennisi ile dağıtılan tohumların da hayırlı olmasını diliyorum.’’(DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber