TETSİAD Başkanı Bayram: E-ticaretle ülkeler arasındaki sınırlar kalktı

TETSİAD Başkanı Bayram: E-ticaretle ülkeler arasındaki sınırlar kalktı
TETSİAD Başkanı Bayram: E-ticaretle ülkeler arasındaki sınırlar kalktı

Cansel ORUÇ/BURSA,(DHA)-TÜRKİYE  Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, “E-ihracat ve e-ticaret ile ülkeler arasındaki sınırlar tamamen kalktı. Oyunu kuralına göre oynamayanın yok olacağı acımasız bir döneme girdik” dedi.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD), dijital toplantı platformu Zoom üzerinden üyelerine yönelik “Dünyaya E-ihracat Başlıyor” konulu bir panel düzenledi. Moderatörlüğünü ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin’in yaptığı, TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ve E-İhracat Türkiye Platformu Başkanı Mert Tanciğer ’in konuşmacı olarak katıldığı panel büyük ilgi gördü.

“E -TİCARET, GELENEKSEL TİCARETİN ÖNÜNE GEÇTİ”

Panelin açılış konuşmasını yapan TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, küresel salgınla birlikte tüm dünyada sosyal yaşamdan ekonomik yaşama kadar hayatın her alanında kuralların yeniden yazılmaya başlandığını söyledi. Özellikle dijitalleşmenin hayatın olmazsa olmaz bir parçası haline geldiğini ifade eden Bayram “Tüm olumsuzlukları ayrı tutup yeniliklerden bahsedecek olursak; koronavirüs salgını bize farklı kapılar açtı, iletişim ve ticaretin farklı boyutlarını gösterdi. Üretim ve pazarlama anlayışları günden güne gelişerek yepyeni ivmeler kazandı. Global ekonomide söz sahibi olmanın yolu artık dijitalleşmeden geçiyor. Oyunu kurallarına göre oynamayanın yok olacağı acımasız bir döneme girdik” dedi. Başkan Bayram, pandeminin, ticari alışkanlıkları da değiştirdiğinin altınını çizerek “Daha düne kadar korkarak bakıp temkinli yaklaştığımız e-ihracat ve e-ticaret hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki dünyadaki ekonomik göstergeler e-ticaretin, geleneksel konvansiyonel ticaretin önüne geçtiğini gösteriyor” diye konuştu.

"BULUT TEKNOLOJİLERİNE GEÇMEYENLER KAPIYA KİLİDİ ASABİLİR”

Ekonomist Prof.  Dr. Emre Alkin ise büyük değişimlerden geçen dünyamızda tüm şirketlerin kendi iş yapılarını yeniden, en ince detayına kadar masaya yatırdığını söyledi. Alkin, PMI (Satın Alma Yöneticileri) Endeksi’nin çok önemli olduğunu söylerken, bu endekste iyi sinyaller alınmaya başlandığını ifade etti. Alkin, “Pandemi ile birlikte çok hızlı bir düşüşe geçen PMI Endeksi’nin düzelme eğilimine geçtiğini söyleyebiliriz. PMI iyiyse küresel ticaret de iyidir. Bu iyileşme, büyümenin de daha istikrarlı hale gelme olasılığını güçlendirir” dedi. Emre Alkin, e-ticarete çabuk uyum sağlayan ülkelerde pandemi öncesi seviyelere gelindiği, hatta pozitife geçildiği söyledi.

Küresel talebin daima iç talepten iyi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alkin, bunun yolunun da dijitalleşmeden ve e-ticaretten geçtiğini vurguladı. Alkin “Bundan sonra mavi yakalılar robot olacak, usta başılar yapay zeka olacak, yüksek teknolojiyle üretim ve ihracat yapılacak. Şirketlerimiz bunu anlamalı ve yüksek teknolojiye geçmeli. E-ihracatı, bulut sistemlerini, dijital alt yapıyı kullanmadan yola devam etmek isteyenler şirkete kilidi asabilir” dedi.

“AMAZON’DA TÜRK EV TEKSTİLİ ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ VAR”

E-İhracat Türkiye Platformu Başkanı Mert Tanciğer de global verilerle zenginleştirdiği detaylı sunumunda Türkiye’de ihracat rakamları, dünyada e-ihracat, e-ihracatta Türkiye gibi başlıklara yer verdi.  E-ticaretin yüzde 56’lık bir payla Amerika’da ilk defa fiziksel ticaretin önüne geçtiğini söyleyen Tanciğer, Amazon’da Türk ev tekstili ürünlerine yoğun talep olduğunu vurguladı. Tanciğer “Türkiye’nin ortalama 3 bin kilometre olan menzili, Amerika’nın 7 bin kilometreyi aşan menziliyle kıyaslandığında hayli dar. Türkiye’den Amerika’ya yapılan ev tekstili ihracatı yüzde 13,7 oranı ile 500 milyon dolara yakın gerçekleşti. Türkiye, menzilini bir an önce genişletmeli” dedi.

“ÇİN, 17 YILDIR SANAL FUAR YAPIYOR”

Yapılan konuşmaların ardından geçilen soru cevap bölümünde ise yoğun olarak, e-ticarette başarılı olmanın kriterleri gündeme geldi.

Pandemi şartları nedeniyle yapılamayan fiziksel fuarların yerine bir çözüm olarak düşünülen sanal fuarların sektörlere ve e-ticarete katkısını da yorumlayan Tanciğer, Çin’in günün şartları nedeniyle değil, 17 yıldır sanal fuar yaptığını, sanal fuarlardan başarı beklemek için sektörlerin öncelikle dijital alt yapıyı benimsemiş olmaları gerektiğini söyledi. Türkiye’de sanal fuar için tam anlamıyla bir alt yapının henüz oluşmadığını ileri süren Tanciğer “Türkiye’de e-ihracat oranı fiziksel ihracata göre 200’de bir. Komşumuz Yunanistan’da yüzde 16. Almanya, Çin ve Amerika’da ise yüzde 20’leri geçmiş durumda. Dolayısıyla dünya ile şu an aramızda ciddi uçurum var. Herkes e-ihracata girmiş ve çok hızlı yol almış vaziyette. Ülke olarak bu konuda daha ciddi adımlar atılmalı ve e-ticarete ağırlık verilmeli” dedi.

Toplantı, TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram’ın panelistler ve katılımcılara teşekkürü ile son buldu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS