hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz, Bulgaristan'da yapılan kutlamalara katıldı

  Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz, Bulgaristanda yapılan kutlamalara katıldı
  expand

  Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz, Bulgaristan'da yapılan kutlamalara katıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yavuz YILMAZ/BURSA(DHA)-BURSA'da, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bulgaristan'ın Cebel İlçesi'nde düzenlenen, 19 Mayıs 1989 Cebel Özgürlük Kutlamalarına katıldı.Konuşmasında, Cebel'in Yıldırım'ın kardeş şehri olduğunu söyleyen Yılmaz, "Ailelerin bir bölümü burada, bir bölümü orada. Burada doğan birçok kardeşimiz hayatlarını şimdi Yıldırım’da sürdürüyor. Kalbimizin yarısı Yıldırım’da atıyorsa, diğer yarısı Cebel’de atıyor.

  Bulgaristan’ın Cebel ilçesinde 19 Mayıs 1989 direnişinin 34’üncü yılı, düzenlenen törenle anıldı. 1984-1989 döneminde komünist Jivkov rejimi tarafından yapılan baskı ve zulümlere karşı Bulgaristan Türklerinin başkaldırışının timsali olan 19 Mayıs 1989 Cebel direnişi yâd edildi. Cebel Meydanı’nda Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali’nin ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine; Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, Türkiye Bulgaristan Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Ak Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ahmet Uslu, BALGÖÇ Genel Başkan Vekili Ayhan Işık ve binlerce soydaş katıldı. Cebel’in, kardeş şehirleri olduğunu belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Çağdaş dünya tarihinin en önemli olaylarından birisi Berlin Duvarı’nın dolayısı ile Demirperde’nin yıkılmasıdır. İşte bu zulüm duvarından ilk tuğla 19 Mayıs 1989’da Cebel’de soydaşlarımızın direnişi ile söküldü. Soydaşlarımızın isimlerini, dillerini ve dinlerini korumak için gösterdikleri direniş, bu belde de dirilişe dönüştü. Bundan dolayı burada soydaşlarımızın başlattığı mücadele kendileri için olduğu kadar demokrasi ve insanlık için de çok büyük öneme sahiptir. Bugün bir taraftan o günleri yâd edip, bunu gerçekleştirenleri rahmet ve minnetle anarken, soydaşlarımızın Özgürlük Günü’nü de kutluyoruz” dedi.

  “KALBİMİZİN YARISI YILDIRIM’DA YARISI CEBEL’DE ATIYOR”

  Konuşmasında, Cebel’in Yıldırım için ayrı bir öneme sahip olduğunu iade eden Başkan Yılmaz, Bulgaristan’dan anavatana göç eden soydaşların önemli bir kısmının Yıldırım’a geldiğini aktararak, “Ailelerin bir bölümü burada, bir bölümü orada. Burada doğan birçok kardeşimiz hayatlarını şimdi Yıldırım’da sürdürüyor. Kalbimizin yarısı Yıldırım’da atıyorsa, diğer yarısı Cebel’de atıyor. Balkan topraklarındaki tüm soydaşlarımızın ‘19 Mayıs Cebel Günü’nü yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

  Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali’yi makamında ziyaret etti.  (DHA)

   

  (FOTOĞRAFLI)

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow