Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz: Yeşil alan hedeflenenden 2,5 kat arttı

Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz: Yeşil alan hedeflenenden 2,5 kat arttı

Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz: Yeşil alan hedeflenenden 2,5 kat arttı

Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz: Yeşil alan hedeflenenden 2,5 kat arttı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mehmet İNAN/BURSA, (DHA)-BURSA’da Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, göreve geldiği zaman 66 bin metrekarelik yeşil alan sözü verdiklerini belirterek, "Hedefimizi tam 2,5 kat artırarak 1 milyon 500 bin metrekareye taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Uludağ eteklerinde bulunan tarihi Cumalıkızık Mahallesi'nde 100 bin metrekarelik alanda yapılan Cumalıkızık Orman Parkı'nı gazetecilerle bir araya geldi. Park hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Cumalıkızık Orman Parkı’nda 50’si kamelya olmak üzere 250 adet piknik oturma alanı, 360 araçlık otopark, orman konseptine uygun oyun alanı, mescit, büfe gibi birimler yer alıyor. 11 farklı noktada çeşmemiz, 4 farklı noktada lavabolarımız, 5 farklı noktada çocuk oyun alanlarımız bulunuyor. Çocuklarımızın doğayla bütünleşip, burada vakit geçirebilmeleri için alanlar var” ifadelerini kullandı.
‘KUŞ CIVILTILARI EŞLİĞİNDE KİTAP OKUMALARI İÇİN KİTAPEVLERİ OLUŞTURDUK’
Yıldırım ilçesindeki kütüphanelere de dikkat çeken ve bunu parka da uyarladıklarını söyleyen Yılmaz, "Orada böyle küçük kitapevleri de yaptık. İnsanların kuş cıvıltıları eşliğinde okuması için kitapevleri oluşturduk. Toplam 75 milyona mal oldu. Göreve geldiğimizde, kentimizdeki yeşil alan miktarını kişi başına bir metrekare artırarak 660 bin metrekareye ulaştırma sözü vermiştik. Yeni oluşturduğumuz 29 mahalle parkıyla birlikte 200 bin metrekare, tamamen yenilediğimiz 38 parkla birlikte 120 bin metrekare, Balaban mesire alanıyla bin metrekare, Büyükşehir Belediyemizin ilçemize kazandırdığı Vakıf Bera Kent Parkı ile 200 bin metrekare, Gökdere Millet Bahçesiyle 200 bin metrekare, devam eden 600 bin metrekarelik 75. Yıl Yiğitler Kent Parkı, 100 bin metrekarelik Değirmenönü Kent Parkı, Hünkar Korusu ve mahalle parklarıyla birlikte hedefimizi 660 bin metrekareden tam 2,5 kat artırarak 1 milyon 500 bin metrekareye taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca, Değirmenönü Mahallemizde 100 bin metrekarelik bir orman parkı düzenleyeceğiz. Mollaarap’ta kayan bölgenin olduğu yerde 50 bin metrekarelik bir yeşil alanı da orada kazandıracağız" şeklinde konuştu.
‘90 YILLIK BİNALARIMIZ DA VAR, BUNLARI DA GÖRMEK GEREKİYOR’
Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Yılmaz, insanların depremle ilgili tedbir alması gerektiğini söyleyerek, "Kentsel dönüşüm, bizim öncelikli çalışmalarımız arasında oldu. Göreve gelirken de 'En önemli gündemimiz imar ve kentleşme' demiştik. Bizim Yıldırım ilçesinde kentsel dönüşümden önce imarla ilgili problemlerimiz var. İsteseniz de imarlı bir bina yapamadığınız çok alanımız vardı. Biz bunlarla ilgili köklü bir çalışma yaptık. Meclis’ten kanun çıkarılması başta olmak üzere, şu anda 10 binin üzerinde vatandaşımıza, hak sahibine tapu dağıttık. İnşallah bu yıl içerisinde de bu rakamı 40 bine çıkaracağız. Kentsel dönüşümün bu anlamda da imar açısından önünü açmış oluyoruz. Bizde böyle 30 ve 40 yıllık olduğu kadar, 90 yıllık yapılar da var. Bunu da görmek gerekiyor. Bizim ihtiyacımız sadece eski binayı yıkıp yerine yeni bina yapmak değil. Bizim daha fazlasına ihtiyacımız var. Bizim sosyal yaşam alanlarına ihtiyacımız var. Hayat standardımız yükseldikçe ihtiyaçlarımız da değişti. Dolayısıyla bunun getirdiği sıkıntılar var. Yani artık otopark her dairenin ihtiyacı oldu. Yaptığımız tüm kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni sosyal yaşam alanları kazandırmayı hedefliyoruz. Bunda da güzel bir örnek ortaya koyduk. Sadece Bursa için değil, Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi bu anlamda Türkiye için güzel bir örnek oldu. 100 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirdik. 60 bin metrekaresine imar verdik. 40 bin metrekaresini yola, yeşil alana, okul alanına ayırdık. Yani konut miktarımızı da iki katına, üç katına çıkarmadığımız bir proje oldu. Vatandaş, belediye ve devlet gücünü kullanarak bir proje gerçekleştirdik. Kentin ihtiyacı olan taleplere cevap verecek işler çıkması lazım. Geçmişte yapılan yapılaşmalarda ne okul, ne yeşil alan düşünülmüş” diye konuştu.
‘BİZİM BÖLGEYİ DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER YAPMAMIZ GEREKİYOR’
Mollaarap Mahallesi’ndeki kayan bölgede kentsel dönüşüm yaptıklarını ifade eden Oktay Yılmaz, “Burası yamaç molozlarıyla kaplanmış bir bölge olduğu için sıkıntılı. Biz burada dönüşüm yaparsak aşırı fore kazık çakmamız gerekiyor. Bu kazıklar ne kadar uzun ömürlü olacak. Maliyeti çok çok yüksek olacak. İleride yine problem çıkarabilecek. Uzun vadeli doğru bir çözüm ulaştırmayabilir diye burada taşıma yöntemiyle bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirdik. Çınarönü Mahallesi'nde de projelerimiz devam etmekte. Burada da 250’ye yakın dairemiz var. Bu yıl sonu itibarıyla projemiz nihayete erecek. Aralık ayında da Yıldırım Belediyesi olarak yaptığımız Çınarönü Kentsel Dönüşüm Projesi'ni bitireceğiz. Mimar Sinan'da böyle bir projemiz var. Yine vatandaşla anlaştık. Şu anda 2 bloğumuzun temelini attık. 3’üncü bloğumuzun temelini de zannediyorum önümüzdeki hafta atacağız inşallah. Bu da bizim şu anda fiziken devam eden başka bir kentsel dönüşüm projemiz. Ulus Mahallesi'nde bir kentsel dönüşüm projesi yapıyoruz. Orda da şu anda hafriyat aşamasındayız. Burası rezerv alan olarak kazandığımız bir yer. İmar uygulamasıyla beraber Arabayatağı'nda odun depolarının olduğu bölgede, orada kamuya hem bize hem de Bursa Büyükşehir Belediyesine ait yeni konut alanları, rezerv konut alanları kazandırdık. Zannediyorum Büyükşehir Belediyesi bin dairelik bir proje yapacak. 500 dairelik bir proje de biz yapacağız. Bin 500 dairelik konut alanı yapacağız. Burada kaynakları doğru yönetmek gerekiyor. Bizim mahalleleri ve bölgeyi dönüştürecek projeler yapmamız gerekiyor" dedi.
‘YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALARLA KAÇAK YAPILAŞMALARI DURDURACAĞIZ’
Kaçak yapıyla en çok mücadeleyi Yıldırım Belediyesi’nin verdiğini ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: “Biz bir defa yıkıyoruz. Tutanak tutuyoruz. Ama insanlar ikinciye üçüncüye bir daha yapıyor. 3 veya 4 defa yıktığımız yerler var. Vatandaşın meskun mahalli ise ev veya fabrika olsun yıkım gerçekleştiremiyoruz. Ama şimdi yeni geliştirdiğimiz sistemle, fabrikayı yediemine vereceğiz. Bizim bu noktada mevcut şartları korumamız gerekiyor. Yapacağımız çalışmalarla kaçak yapıyı durduracağız. Bir takım yaptırımların da oluşmasını istiyoruz. Bununla ilgili görüşmelerimiz de var. Malzeme veren firmaya kadar herkes cezasını çekecek.” (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber