hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bursa'da, Çekirge’nin çehresi değişiyor

  Bursada, Çekirge’nin çehresi değişiyor
  expand

  Bursa'da, Çekirge’nin çehresi değişiyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gökhan ÖZHAN/BURSA(DHA)-BURSA Büyükşehir Belediyesi kentin en prestijli caddelerinden olan Çekirge Caddesi’nin çehresini güzelleştiriyor. Caddedeki yaya kaldırımları ve aydınlatma sistemleri tamamen yenilenirken, Başkanlık konutu yerine yapılacak Süleyman Çelebi Külliyesi ve imalatları devam eden Çekirge Teras Projesi ile Çekirge, yeniden Bursa’nın en gözde semtlerinden biri olacak.

  Büyükşehir Belediyesi, zamanla yıpranan kent dokusunu yenileyerek Bursalılara konforlu bir yaşam sunuyor. Çalışmalar kapsamında şehrin en prestijli semtlerinden olan Çekirge Caddesi’nin yaya kaldırımları sil baştan yenilenecek. Çekirge Meydanı’nda başlayan çalışma ile eski stadyum girişindeki Altıparmak Kavşağı’ndan Zübeydehanım Hastanesi’ne kadar toplam 3,5 kilometrelik güzergahta, yaya kaldırımları ile aydınlatma sistemleri komple değişecek. Çalışma kapsamında, 11 bin metreküp kazı dolgu, 4 bin metrekare bordür, 19 bin metrekare parke, 1400 metreküp beton ve 20 ton demir imalatı gerçekleştirilecek.

  Bu arada Çekirge Caddesi’nde sosyal hayata değer katacak Çekirge Teras Projesi’nde de imalatlar devam ediyor. Projede özellikle 15- 30 yaş arası gençlerin kullanımına imkan sağlayan, yetişkin, gençler ve çocuklar için kütüphane, modern sanat merkezi, paylaşımlı ofisler, e-spor müsabakalarının yapılacağı ve eğitimlerinin sağlanacağı, genç youtuberlar için dijital stüdyolar ile akıllı şehircilik ve inovasyon merkezinin de olacağı dijital gençlik merkezi yer alacak.

  Sanatsal ve kültürel faaliyetlerin hem atölye hem de sahne bazında sergilenebileceği alanların da bulunduğu projede kadınlar için hayat boyu sağlık merkezi, çok amaçlı salonlar ve sinema salonu, restoran ve kafeler, 215 araçlık kapalı otopark ile yürüyüş yolları, terasları ve çocuk oyun alanları da olacak. Tam bir sosyal yaşam alanı olarak tasarlanan projede, yapı dışında kalan 31 bin 370 metrekare alan ise iç yollar ve millet bahçesi olarak Bursalılara hizmet verecek.

  Öte yandan Çekirge semtinde içinde 63 yıldır başkanlık konutu olarak kullanılan villanın da bulunduğu 28 bin metrekarelik alanı Süleyman Çelebi Külliyesi’ne dönüştürecek projede, uygulama için geri sayım başladı. Süleyman Çelebi’nin türbesinin de bulunduğu alan, mescit, kitap kafe ve özellikle mevlit üzerine araştırmaların da yapılabileceği bir külliye olarak kente kazandırılacak. (DHA)

   

  (FOTOĞRAFLI)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow