hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bursa Kent Konseyi, ilçe kent konseylerini ‘Deprem’ gündemi ile topladı

  Bursa Kent Konseyi, ilçe kent konseylerini ‘Deprem’ gündemi ile topladı
  expand

  Bursa Kent Konseyi, ilçe kent konseylerini ‘Deprem’ gündemi ile topladı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hasan BOZBEY/BURSA(DHA)-BURSA'nın ilçelerinde faaliyet gösteren kent konseyleri, Bursa Kent Konseyi’nin koordinasyonunda "Deprem" gündemiyle Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ın yönetiminde bir araya geldi.

  Merinos AKKM’de yapılan toplantıda konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, ortak karar almanın ve birlikte hareket etmenin önemine değindi. “Deprem öncesi ve sonrasında ortak neler yapabiliriz bunu konuşmak için bir aradayız” diyen Orhan, "Deprem bölgesini ziyaret ettim. Özellikle Hatay’da incelemelerde bulundum. Ders alınması gereken ibretlik bir ortam vardı. Sağlam bina yok denecek kadar azdı. Devletimiz ve milletimiz fedakarca yaraların sarılması için uğraşıyor. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere tüm belediyelerimiz sahada faaliyet gösteriyor. Bursa Kent Konseyi olarak yürütme kurulumuz, kadın meclisimiz, gençlik meclisimiz, engelliler meclisimiz, çalışma gruplarımız ve tüm gönüllülerimizle beraber deprem bölgesine yardım amaçlı faaliyetlerde bulunduk. Bu süre zarfında bir eksiğimizi fark ettik. Bursa Kent Konseyi bünyesinde bir arama kurtarma ekibimiz yok. Bununla ilgili çalışmalara başladık” dedi.

  Konuşmasında, herkese düşen görevin, bir kez daha acıları yaşamamak için ders çıkarmak olduğunun altını çizen Orhan, “Bursa’da böyle bir deprem olursa ne hazırlığımız var. Bunları konuşmalı ve tartışmalıyız. Ayrıca deprem meselesini ikiye ayırmamız lazım. Bir deprem öncesi yapılacaklar, bir de deprem sonrası yapılacaklar şeklinde. Biz hep deprem sonrasını konuşuyoruz ama depremi en az zararla atlatmak için deprem öncesinde yapılacakları da iyi bir şekilde konuşmak lazım. Yer bilimcileri ve konusunda uzman kişileri davet edelim. Bizlere ne yapılması gerektiğini anlatsınlar” şeklinde konuştu.

  Toplantının ikinci bölümünde, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Orhangazi, İnegöl, Karacabey ve Gemlik Kent Konseyi başkanı ve genel sekreterleri, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bursa Kent Konseyi tarafından önerilerin deprem başlıklı çalıştay ve mahalle afet gönüllüleri ekibi oy birliği ile kabul edildi. (DHA)

   

  (FOTOĞRAFLI)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow