hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  120 milyon solucanla ayda 20 ton gübre üretiyor

  120 milyon solucanla ayda 20 ton gübre üretiyor
  expand

  120 milyon solucanla ayda 20 ton gübre üretiyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÇANAKKALE’de 6 yıl önce 600 bin Kırmızı Kaliforniya Solucanıyla gübre üretimine başlayan Kenan Kaştan (41), şu anda 120 milyon solucan ile ayda yaklaşık 20 ton gübre üretiyor. 

  İstanbul’da bir döviz bürosunda veznedar olarak çalışırken, internette gördüğü solucan gübresini yetiştirmeye karar veren Kenan Kaştan, 6 yıl önce Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine taşındı. Kaştan, ilçede bulunan sanayi bölgesinde kiraladığı depoda yaklaşık 600 bin Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile gübre üretimine başladı. Zamanla üretimi artıran Kaştan, şu anda 120 milyon solucan ile ayda yaklaşık 20 ton solucan gübresi üretiyor. İşe ilk başladığında ürettiği solucan gübrelerini satmakta zorlandığını belirten Kaştan, şimdilerde sipariş üzerine üretim yapıyor.

  Solucan gübresinin üretim aşamasıyla ilgili bilgi veren Kenan Kaştan, “Biz büyükbaş hayvan gübrelerini alıyoruz. Belli bir fermantasyondan geçirdikten sonra havuzların içerisinde bulunan solucanlarımıza bunları mama olarak veriyoruz. Bu işlem yaklaşık 7 veya 8 ay sürüyor. Solucanlara haftalık periyotlar halinde mamalama dediğimiz sistemi yapıyoruz. 7 ayın sonunda makinelerimizin altında bulunan bıçak sistemiyle hasat yapıyoruz. Hasat yapıldıktan sonra gübre kurutma bölgesine geçiyor. Kurutma bölgesinde yaklaşık 15-20 gün nemini düşürmesi sağlanır. İçerisinde taş, toprak elenerek bertaraf edilir.  Bir saat boyunca 70 santigrat derece ısıya maruz kaldıktan sonra paketleniyor ve depolanıyor. İşletmemizde 120 milyon tane solucanımız mevcut. Bunlardan aylık ortalama 15-20 ton gübre elde ediyorum. Önceden satış yapmakta zorlanıyorduk. Şu anda ise sipariş üzerine çalışıyorum” dedi.

  Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ (Çanakkale), (DHA)

  FOTOĞRAFLI

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow