hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AK Partili Turan, 'Bayramiç Beyazı'nın hasadını yaptı

  AK Partili Turan, Bayramiç Beyazının hasadını yaptı
  expand

  AK Partili Turan, 'Bayramiç Beyazı'nın hasadını yaptı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cemhan ŞEN-Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ (Çanakkale), (DHA)- AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde Türkiye'nin 7'nci, Çanakkale'nin tek Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescilli ürünü olan ‘Bayramiç Beyazı’nın hasadını yaptı.
  Bayramiç ilçesinde, Türkiye'nin 7'nci, Çanakkale'nin ise tek Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescilli ürünü olan ‘Bayramiç Beyazı’ hasat etkinliği düzenlendi. Kazdağları’nın endemik meyvesi olan coğrafi işaretli nektarini 'Bayramiç beyazı', hasat etkinliğine, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Bayramiç Kaymakamı Adem Eser, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan katıldı. Etkinlik protokol üyelerinin ağaç dallarında Bayramiç beyazının hasadını yapmasıyla başladı.
  Hasadın ardından konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Çanakkale markasına büyük güç katacak, omuz verecek çok özel bir tören için bir aradayız. Bayramiç beyazı, Kazdağları’nın eteğinde, çok özel havasıyla ve endemik yapısıyla diğer nektarinlerden ayrılan; aroması, kokusu ve rengiyle ve uzun raf ömrüyle özel bir ürünümüz. Türkiye’mizde çok az olan Avrupa Birliği’nin Coğrafi İşaret Tescilinin olduğu ürün sayımız sadece 7. Yani, Avrupa Birliği’nin Türkiye’de tescillediği ürün sayısı 7’nci olan Çanakkale’mizde bir ilk olarak Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili alan ilk ürünümüzün kutlamasını yapıyoruz. 16 Nisan tarihi itibariyle Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde Bayramiç beyazımızın tescili yapıldı. Bayramiç beyazı bundan sonra daha özel tanıtılacak, Avrupa’nın zincir marketlerinde daha fazla yer alacak ve ihracat pazarında daha rahat yollar bulacak. Şimdi de ekonomik değerini arttırmak için yeni adımlar atmaya çalışıyoruz. Bugün bu güzel tarlanın içerisinde, Ziraat Oda’mızın ev sahipliğinde bu yılın hasat törenini yapıyoruz. İstiyoruz ki gelecek yıllarda uluslararasına varan büyük etkinlikleri hep beraber yapalım. Türkiye’de 7 tane olan, Çanakkale’de ise tek olan bu tescil çok özel ve kıymetli bunun duyurusunu her yerde yapalım. Bayramiç beyazı daha yolun başında. İsteriz ki nektarin olarak değerlendirilen, marketlerde klasik şeftali gibi gördüğümüz bu ürünümüzün, bundan sonra çocuk maması gibi, dondurma gibi bir çok alanda yan ürünlerini de üreterek daha büyük bir ekonomik değer elde etmeye başlayalım" dedi. 
  AK Partili Turan'ın konuşmasının ardından etkinlikte, Bayramiç beyazı coğrafi işareti için katkıda bulunanlara plaketleri takdim edildi. Bayramiç Kaymakamı Adem Eser'e, Avrupa Birliği Coğrafi İşaretler Sertifikası teslim edildi. Ardından AK Partili Bülent Turan ve protokol üyeleri Bayramiç Hükümet Konağı'nın açılışını yaptı.

  FOTOĞRAFLI  

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow