hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Biga Belediyesi'nden gazilere Kıbrıs gezisi

  Biga Belediyesinden gazilere Kıbrıs gezisi
  expand

  Biga Belediyesi'nden gazilere Kıbrıs gezisi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÇANAKKALE'nin Biga ilçe Belediyesi, 'Yıllar Sonra Yavru Vatan' sosyal sorumluluk projesiyle, kentte yaşayan Kıbrıs gazileri için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gezi düzenledi.

  Biga Belediyesi, KKTC'nin kuruluşunun 38'inci yıl dönümü ve Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47'nci yılı dolayısıyla Biga’dan Kıbrıs’a gezi düzenledi. Çanakkale Muharip Gaziler Derneği ve Biga Muharip Gaziler Derneği üyeleri için düzenlenen 'Yıllar Sonra Yavru Vatan' sosyal sorumluluk projesi kapsamında 28 gazi bir hafta Kıbrıs’ı gezdi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet Keskiner’in eşlik ettiği gaziler, Lefkoşa, Boğazköy, Girne ve Gazimağusa bölgelerinde ziyaret ve gezilerde bulunurken, 15 Kasım Pazartesi günü ise KKTC'nin kuruluşunun 38'inci yıl dönümü dolayısıyla Başkent Lefkoşa’da düzenlenen törene katıldı.

  Kıbrıs gezisi boyunca Dr. Fazıl Küçük Anıtı, Rauf Denktaş Anıtı, Lefkoşa Barbarlık Müzesi, Kıbrıs Gaziler Derneği, Boğaz Şehitliği, Girne Kalesi, Girne Karaoğlanoğlu Şehitliği, Mavi Köşk, Cengiz Topel Anıtı ve Maraş Bölgesi gibi yerleri ziyaret eden gaziler, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

  Gazilerin mutluluğunu paylaştıklarını ve KKTC'nin 38'inci yıldönümünü gurur ve heyecanla kutladıklarını belirten Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, "Tarihi ve kültürel değerlere verdiğimiz önemle gazilerimize verdiğimiz sözü yerine getirmenin ve ahde vefada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 'Yıllar Sonra Yavru Vatan' sosyal sorumluluk projemizle gazilerimizi 47 yıl önce canla başla mücadele ettikleri topraklara götürdük. Gazilerimize vatanı ve milleti için gözünü kırpmadan canını ortaya koydukları adada vefa borcumuzu ödemeyi, yaklaşık yarım asır sonra gazi oldukları toprakları görmelerini hedefledik. Çok şükür bu çalışmayı başararak KKTC’nin kuruluşunun 38'inci yıl dönümü ve Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47'nci yılında gazilerimiz karış karış Kıbrıs’ı gezdi. Gazilerimiz, şehit olan arkadaşlarının ruhuna hem bir Fatiha okudu hem de anılarını tazeledi. Programımızın son günü ise Lefkoşa’daki törenlere katıldık. Programda Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya gelme fırsatı bulduk. KKTC'nin bağımsızlığı için mücadele eden başta KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle yad ediyorum” dedi.

  ÇANAKKALE, (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow