hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bağlar özüne kavuşuyor

  Bağlar özüne kavuşuyor
  expand

  Bağlar özüne kavuşuyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR'IN tarihte yeşil ve doğa görüntüleriyle bilinen Bağlar ilçesi, 28 ay önce göreve başlayan Ak Partili Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tarafindan gerçekleştirilen projelerle yıllar sonra özüne kavuşuyor.

  Bağlar Belediyesi, hayata geçirdiği ve öncülük ettiği projelerle Diyarbakır'ın kalbi sayılan ilçeyi yakın tarihteki özüne kavuşturuyor. Bağcılar Mahallesi'nde iki yıl önce 14 bin metrekarelik alanda hayata geçirilen organik tarım projesinde bu yıl da yöre iklimine uygun olarak karpuz, kavun, şeftali, erik, elma, nektari, armut ve kiraz gibi meyveler ile sebze çeşitleri yetiştirildi. Proje kapsamında yöreye özgü ağaç çeşitleri de yetiştirilerek şehir içindeki park ve bahçelerde değerlendiriliyor. Bağcılar Mahallesi'nde inşaatına devam edilen çok amaçlı bağ evi ve park projesinde de çalışmalar aralıksız olarak sürdürülüyor. Projede, üzüm çeşitlerinin yanı sıra sosyal aktivite alanları da yer alıyor. Bağlar Belediyesi'nce Bağcılar Mahallesi'nde Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'na tahsis edilen 100 bin metrekarelik alanda inşa edilen çok amaçlı Millet Bahçesi'nde ise çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanarak bu alanda  bölgenin en büyük projesinin hayata geçirilmesi bekleniyor.

  İKİNCİ ORGANİK TARIM PROJESİ YOLDA

  Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, meyve bahçeleri ve millet bahçesinde incelemelerde bulundu. Bu yıl içerisinde ikinci bir organik tarım projesini daha hayata geçirmeyi amaçladıklarını belirten Beyoğlu, "İki yıl önce ilk organik tarım projemizi halkımızla buluşturarak bu alanda Türkiye'de bir ilke imza atan belediyeler arasına girdik. Hamd olsun bu yıl da meyve ve sebzeler hasat seviyesine geldik. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ikram ediyoruz. Ürünler organik ve oldukça verimli. Allah'ın milletimize lütfü olan bu kadim topraklarda her şey yetişiyor. Yeter ki üretime önem verelim. Bu konuda halkımıza da önce olduk. Bir çok yerde örnekleri çoğalmaya başladı. Bu yıl içerisinde inşallah ikinci organik tarım projemizi hayata geçireceğiz " dedi.

  MİLLET BAHÇESİ İLÇENİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

  Beyoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapımına devam edilen  millet bahçesinde ise yüklenici firmadan bilgi alarak projenin uygulandığı alanda incelemelerde bulundu.
  Beyoğlu,"Bu yılın sonuna kadar ümit ediyorum ki Bağlar halkımız bölgenin en büyük millet bahçesine kavuşmuş olarak. Çalışmalar iyi gidiyor. Projede halkımızın hayal ettiği her şey var. Bağlar'ın çehresi değişecek bu güzel projelerle " diye konuştu.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow