hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dicle Elektrik'in yeni genel müdürlük binası törenle hizmete girdi

  Dicle Elektrikin yeni genel müdürlük binası törenle hizmete girdi
  expand

  Dicle Elektrik'in yeni genel müdürlük binası törenle hizmete girdi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Burak EMEK/DİYARBAKIR,(DHA)- DİCLE Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin yeni genel müdürlük binası törenle hizmete girdi. Bölgenin tarihi dokusuyla modern mimariyi bir araya getiren yeni bina 10 bin metrekare alanda 6 katlı olarak hizmet verecek.

  Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde yapımı tamamlanan ve bölgenin en modern yapılarından biri olarak tasarlanan yeni genel müdürlük binası düzenlenen törenle hizmete girdi. Açılış törenine Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Tivnikli, Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay ve Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Yaşar Arvas'ın yanı sıra çok sayıda şirket yöneticisi ile birçok kamu görevlisi katıldı.

  Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu açılışta yaptığı konuşmada, bölgenin kalkınmasına ve istihdamına katkıda bulunan Eksim Grubu ve Tivnikli ailesine teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı:

  "Dicle Elektrik, Türkiye'nin en sorunlu bölgesinde hizmet veriyor. Ama 2013'ten bu yana yaptığı yatırımlarla elektrik arzındaki kaliteyi artırdığını bizzat kendim tüketici olarak hissediyorum. Ancak, vatandaş olarak bizlerin de aldığımız hizmetin karşılığını vermemiz gerekiyor, tıpkı diğer kamu hizmetlerinde olduğu gibi."

  Vali Karaloğlu, Dicle Elektrik'in kayıp kaçağı düşürmede sağladığı başarıya değinerek, "Bölgede kaçak elektrik tüketim ortalaması yüzde 76'dan bugün itibariyle yüzde 46'ya düşmüştür" dedi.

  'KIRSALDA ŞEBEKE YENİLEMESİNİN ARTMASI GEREKİYOR'

  Vali Karaloğlu, Dicle Elektrik'in 2021 yılındaki yatırım planlarını çok erken hayata geçirdiğini belirterek bu yıl içinde 325 milyon liralık 115 projenin hayata geçirilecek olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Şehirlerde şebekenin büyük oranda yer altına alındığını, sokak ve cadde aydınlatmalarının çok iyi yapıldığını dile getiren Karaloğlu, aynı hizmet kalitesini kırsaldaki şebekede de beklediklerini sözlerine ekledi.

  'ŞARTLAR NE OLURSA YATIRIMA DEVAM EDİYORUZ'

  Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Tivnikli ise yaptığı konuşmada, grup olarak pandemiye ve ekonomik krize karşın yatırımlarını ve projelerini aksatmadan sürdürdüklerini söyledi. Bölgede 7 bin kişiye istihdam sağlandığına dikkat çeken Tivnikli, "Eksim Grubu olarak 2013 yılında devraldığımız elektrik dağıtım şirketimiz Dicle Elektrik'i bugün yatırım, istihdam ve verimlilik noktasında çok daha iyi bir yere getirmenin gururunu yaşamaktayız. Grup olarak şartlar ne olursa olsun yatırımlarımıza devam ediyoruz. 2021 yılı içinde projelerimizi tek tek hayata geçiriyoruz. Elektrik dağıtım sektöründeki varlığımız güçleniyor. Yeni teknolojilerle altyapımızı güçlendirip tüketiciye giderek daha kaliteli hizmet veriyoruz. Yeni genel müdürlük binamız, 2013 yılından beri gerek yatırımlarla gerek istihdam ile geldiğimiz bu güzel noktanın güzel bir nişanesi. Bölgemizin en büyük ekonomik gücü olarak, gerek çalışanlarımıza, gerek müşterilerimize hak ettikleri fiziksel ortamı sağlayacak" ifadelerini kullandı.

  'DİCLE ELEKTRİK İÇİN 2021 ATILIM YILI OLACAK'

  Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay da, 2021'in Dicle Elektrik için atılım yılı olacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

  "Bu yıl yatırımlarımızda tarihi bir rekor kırmaya hazırlanıyoruz. Yatırımlarımıza kırsal bölgeleri de dahil ederek yıl sonuna kadar yaklaşık 1.5 milyar liralık bir yatırımı hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Biz 2013 yılında bölgemizin elektrik dağıtım hizmetini devralırken, yapmamız gereken çok iş olduğunu, yolumuzun uzun ve zorlu olduğunu bilerek işe koyulduk. Bölgemizi, enerji dağıtımı ve kullanımı alanında ülkemizin örnek bölgesi, bir büyük başarı hikayesi yapacağız."

  4 MİLYAR LİRA YATIRIM, 7 BİNİ AŞAN İSTİHDAM

  Atalay elektrik dağıtımının özel sektör tarafınan yerine getirilse bile bir kamu hizmeti olarak görülmesini gerektiğini belirterek, "Yatırımcı şirketimiz Eksim tarafından 2013 yılında devralındığından bu yana Dicle Elektrik'te her alanda ciddi ilerlemeler kaydedildi. 2013 yılından önce Dicle Elektrik'in 2 bin 809 çalışanı vardı. Bu rakam bugün itibariyla 7 bin 300 kişiye ulaştı. Yani bölgede en yüksek istihdamı sağlayan şirketiz. Bugüne kadar yaklaşık 4 milyar TL yatırım yaptık. Bölgemizin elektrik dağıtım altyapısını baştan sona yeniliyoruz. Arıza sayısını, hizmeti kalitesini, kayıp-kaçak oranını ve dolayısıyla müşteri memnuniyetini artırmak için mücadele ediyoruz" diye konuştu.

  Atalay, Türkiye'nin diğer 20 dağıtım bölgesinin toplamı kadar akıllı şebekeye sahip olduklarına dikkat çekerek, 10 yıl içinde tüm müşterilerin akıllı şebekeye dahil edileceğini kaydetti.

  MİMARİSİNDE TARİHİ MİRASTAN İLHAM ALINDI

  Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin Kayapınar ilçesinde Şanlıurfa karayolu üzerinde yapımı tamamlanarak hizmete alınan yeni genel müdürlük binası bölgenin en modern yapılarından biri olarak tasarlandı. Mimarisinde Diyarbakır'ın tarihi mirasının en güzel örneklerinden biri olan Hasanpaşa Hanı'ndan ilham alındı. Yeni bina 10 bin metrekare alan üzerinde ve 3 katı zemin altında olmak üzere toplam 6 katlı olarak inşa edildi. Ayrıca binada uzun süredir kurulması planlanan Scada Kontrol Merkezi de yer alıyor.

  200 KİŞİLİK KONFERANS SALONU YER ALIYOR

  Yeni hizmet binasında 200 kişilik bir konferans salonu, biri büyük toplam 15 toplantı salonu, bekleme salonları, fuaye, atrium ve teras bulunuyor. Yapımı 45 milyon liraya mal olan yeni genel müdürlük binası enerji tasarrufu ve atık yönetimi açısından da çevreci özelliklere sahip bulunuyor. Binada iklimlendirme son teknolojik sistemler ile uzaktan kontrol edilebilecek şekilde tasarlandı. Bu da enerji tasarrufu konusunda yüksek verimlilik sağlayacak. Bina içi iklimlendirme yüzde 100 taze hava sistemiyle çalışan ısıtıcılı cihazlar ile yapılacak. Server odalarında hassas kontrollü klima sistemi kullanılan yeni hizmet binası enerji tüketimi açısından tasarruflu ve doğa dostu bir yapı olacak.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow