hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Enez’deki Osmanlı mezarlığının restore edilmesi isteniyor

  Enez’deki Osmanlı mezarlığının restore edilmesi isteniyor
  expand

  Enez’deki Osmanlı mezarlığının restore edilmesi isteniyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ENEZ(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Enez ilçesinde Osmanlı dönemine ait mezarlığın bakımsızlık nedeniyle restore edilmesi isteniyor.

  Pek çok mezar taşının yıkıldığı, kırıldığı ve otlarla kaplandığını belirten Enez Doğayı, Çevreyi ve Sokak hayvanlarını Koruma Derneği (DOĞA-DER) Başkanı Ulaş Demiray, hem Enez Kalesi’nin hem de Has Yunus Bey yanındaki Osmanlı mezarlığının Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün gündeminde olmadığını belirterek, “Edirne vakıflar Bölge Müdürlüğü ülkemizin en büyük bütçesine sahip müdürlüklerden biridir. Ama bugüne kadar kendi alanına giren bu konularda Enez’e çaktığı bir çivi görülmemiştir. Bu mezarlığın ciddiyetle ele alınarak bir peyzaj çalışması ile harika bir turistik ziyaret yeri olabilir. Bu taşların okuma işleminin yapılarak kayıt altına alınması, kırık taşların onarılması ve bu işler için buraya bir Çalışma Evi yapılması en kısa zamanda yaşama geçirilmelidir. Mezar taşları kırılmakta, çalınmakta ve taşlar üzerindeki yazılar gittikçe silinmektedir. Burada ve Enez Kalesi’nde en az 3 güvenlik ve bakım görevlisi istihdam edilmelidir” dedi.

  Çok az bir bütçe ile hem kalenin hem de mezarlığın inanç turizmi açısından önemli bir ören yeri olacağını, atalarına sahip çıkılmasını isteyenler için de iyi bir örnek oluşturulabileceğini ifade eden Demiray, “Burası onun sorumluluğu, bunun sorumluluğu denmeden, mevzuata takılmadan en kısa zamanda devletimizin bir birimi bu Osmanlı eserlerine sahip çıkmalıdır” diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow