Pasinler'de mühürlü sancak heyecanı

Pasinler'de mühürlü sancak heyecanı
Pasinler'de mühürlü sancak heyecanı

ERZURUM, (DHA)- Erzurum'un kaplıcaları ile ünlü turistik ilçelerinden biri olan Pasinler'de Selçuklu motiflerinden esinlenilerek oluşturulan ve "Pasin Mührü" olarak adlandırılan yeni amblemli sancak beğenildi. Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, "İlçemiz, bir Selçuklu beldesidir. Bu sancakta çok yakıştı" dedi.
    Erzurum'a 40 kilometre uzaklıkta Tarihi İpek Yolu üzerindeki Pasinler ilçesi kalesi, şifaları kaplıcaları, maden suları ve patatesi ile ünlü. Hasan Kale olarak da adlandırılan Pasinler ilçesinin Selçuklu ile bütünleşen yeni amblemin sancağın tanıtımını yapan Başkan Dölekli çok heyecanlı olduklarını söyledi. Dölekli, "Anadolu kapılarının ilk defa Türklere açıldığı 1048 Pasinler Meydan Muharebesi ve kalesiyle bir Selçuklu beldesi olan Pasinler’de; yakın zamanda Selçuklu Hükümdarı 2'inci Alaaddin Keykubat’ın sandukasının bulunması bu özel bağı bir kere daha gündeme getirdi. 'Pasinler, bir Selçuklu beldesi' sloganıyla yeni bir imar oluşturacağız. İlçede gerçekleştirilecek projelerde Selçuklu mimarisinin ön plana çıkarılcaktır" diye konuştu.
    Yenilikçi olmayı, ilçeyi tarihi ile beraber şaha kaldıracaklarını vurgulayan Başkan Ahmet Dölekli, göreve geldikleri ilk günden itibaren değişim, gelişim ve dönüşüm seferberliği başlattıklarını söyledi. Bunun en temel nişanesi olan ve kurumsal kimliği oluşturan Pasin Mührü ismini verdikleri, yeni amblemin yer aldığı sancağı göndere çekeceklerini ifade eden Dölekli şunları söyledi:
    "Selçuklu ile bu kadar özdeşleşmiş ilçemizi modern bir Selçuklu beldesi olarak imar edeceğiz. Selçuklu Hükümdarı 2'inci Alaaddin Keykubat için Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ile beraber külliye yapılması amacıyla gerekli adımları atmaya başladık. Bu bana göre ilçemizde var olan tarihi zenginliklerimize zenginlik katacaktır. Pasin Mührü oluşturulurken sade, tarihi ve kültürel ögeler içeren bir amblem istedik. Amblemin dışı turkuaz çerçeve Selçuklu motif ve simgeleri baz alınarak çizilmiştir ve ilçenin tarihi - kültürel yapısı ortaya koyulmuştur. Bu motifler, iç içe iki katmanda çoğaltılmış, görsel bir bütünlük, estetik bir ahenk yakalanmıştır. Kullanılan Çift Başlı Kartal, Bereket, Eli Belinde ve Koçboyunuzu motifleri; ilçemizin tarihi, kültürel ve ekonomik yapısını ifade etmektedir. Ayrıca gönül belediyeciliği anlayışımızı ve sürekli gelişim - dönüşüm içerisinde olduğumuzu sembolize etmektedir.  Selçuklu’nun ve Türklüğün yegâne sembollerinden olan çift başlı kartal figüründe; kartallar birbirine bakmaktadır. Burada Selçuklu ile Pasinler’de Türklüğün Anadolu’da doğduğu vurgulanmak istenmiştir. Pasin Mührü’nün dış kısmını oluşturan; Anadolu’da Selçuklu yıldızı, Orta Asya’da Türkistan yıldızı olarak isimlendirilen, İslamiyet’te ise 8 cennet kapısını simgelediğine inanılan 8 köşeli yıldız kullanılmıştır. İç içe geçen iki kareden oluşan Selçuklu yıldızının her bir ucu bir erdemi simgelemektedir. Bunlar sırasıyla; Merhamet, Şefkat, Sabretmek, Doğruluk, Sır Tutmak, Sadakat, Cömertlik ve Rabbine Şükretmektir. Pasin Mührü için seçilen renkler; hoşgörünün, samimiyetin ismini Türklükten alan Turkuaz renk ve Pasin ovasının bereketini temsil eden buğday sarısı rengidir. Pasin Mührünü vurduğumuz tüm yatırımların ilçemize hayırlar getirmesini yüce Rabbim’den niyaz ediyor, bir Selçuklu Beldesi sloganı ile gerçekleştireceğimiz hizmetlerimizin Selçuklu şuurunu gelecek nesillere aktarabilmemizde vesile olmasını temenni ediyorum."

FOTOĞRAF

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS