Isparta'da düğün salonlarında maytap ve meşale yasağı

Isparta'da düğün salonlarında maytap ve meşale yasağı
Isparta'da düğün salonlarında maytap ve meşale yasağı

 


Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA) - ISPARTA Valisi Ömer Seymenoğlu, kapalı mekanda yapılan düğünlerde yanıcı özelliği olan maytap ve meşale benzeri materyallerin kullanımının valilik kararıyla yasaklandığını söyleyerek, muhtarların bu konuda vatandaşları bilgilendirmesini istedi.


Her ay düzenli olarak bir ilçede gerçekleştirilen muhtarlar toplantının şubat ayı oturumu, Gelendost ilçesinde Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında düzenlendi. İlçede görev yapan tüm mahalle ve köy muhtarlarının katıldığı toplantıda Vali Seymenoğlu, muhtarlara önemli konularda bilgi verdi, talep ve önerileri dinledi.


DÜĞÜN SALONLARINDA MAYTAP YASAĞI


Vali Seymenoğlu, kapalı mekanda yapılan düğünlerde yanıcı özelliği olan maytap ve meşale benzeri materyallerin kullanımının valilik kararıyla yasaklandığını söyleyerek muhtarların da bu konuda vatandaşları bilgilendirmesini istedi. Vali Seymenoğlu, "Aksi takdirde idari para cezası var. Bunun kullanımına olanak sağlayan düğün salonu için ayrı bir ceza, bunu isteyen düğün sahibi için de ayrı bir ceza var. Bunu niye yaptık? Bin kişi bir salona toplanıyor, ardından maytap veya meşale benzeri şeyler yakılıyor, bu sağlık şartları açısından çok sıkıntılı bir şey. İkincisi yakılınca havaya ateşler saçılıyor, nereye düşerse yakıyor. Çok tehlikeli bir şey. Kimse bunu getirip düğün salonlarında kapalı mekanlarda kullanmaya çalışmasın" diye konuştu.


KAÇAK KEREVİT AVCILIĞI


Yasadışı kerevit avcılığı konusunda da uyarılarda bulunan Vali Seymenoğlu, “Kaçak avcılıkla ilgili denetimlerimiz artarak devam ediyor. Yapılan her operasyonun görüntüsü bende var. Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızın gönderdiği görüntüler beni çok üzdü. Bir tane kerevit diyoruz ama arkasını açıp bakınca binlerce yumurta. Üreme döneminde avladığımız kerevitler Eğirdir'e yapılmış en büyük kötülük. Aynı zamanda binlerce canlıyı öldürmek demek. Bu konuya insani olarak bakmak lazım, bu gölün her şeyinden faydalanıyoruz, o yüzden hep beraber korumamız lazım. Bir başkası gelip gölümüzü kurtarmayacak bunu biz yapmalıyız" dedi.


Toplantı sonrasında 2007 yılında Tunceli'de şehit olan Üstçavuş Atilla Şener'in babası İsmail Şener'i evinde ziyaret eden Vali Seymenoğlu, aile bireylerine taziyelerini ileterek edilen duaya eşlik etti.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS