hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  103 öğrenci zeka yarıştıracak

  103 öğrenci zeka yarıştıracak
  expand

  103 öğrenci zeka yarıştıracak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Nurettin ARKAN/YALVAÇ, (DHA)- ISPARTA'nın Yalvaç ilçesinde Genç Yalvaçlılar Derneği tarafından gençler arasında zeka oyunları yarışmalarının yapılacağı 'Akıl Oyunları Ligi' düzenlendi. Dernek Başkanı Ramazan Yıldızlı, "Türkiye'de ilk defa ilçe düzeyinde bir zeka oyunları ligi düzenliyoruz ve bu ligle bütün Türkiye'ye öncü olmak istiyoruz. 103 öğrencimizin katıldığı lig 6 ay boyunca devam edecek" dedi.
  Borsa İlköğretim Okulu'ndaki 'Akıl Oyunları Ligi'nin açılışına Kaymakam Haluk Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Resul Kaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Erol, öğrenciler ve veliler katıldı. Palyaço gösterileriyle başlayan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından projenin gerçekleşmesini sağlayan Genç Yalvaçlılar Dernek Başkanı Ramazan Yıldızlı selamlama konuşması yaptı. Yıldızlı, genç dimağların kıyasıya rekabetlerine sahne olacak yarışmaların Türkiye genelinde ilçe bazında ilk kez düzenlendiğini ve bunun kendileri tarafından gerçekleşmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kaymakam Haluk Şimşek ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Erol, 2 yarışmacı öğrenci ile kısa süre oyun oynayarak turnuvayı başlattı.
  Törenin ardından açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Ramazan Yıldızlı, "Türkiye'de ilk defa ilçe düzeyinde bir zeka oyunları ligi düzenliyoruz ve bu ligle bütün Türkiye'ye öncü olmak istiyoruz. 103 öğrencimizin katıldığı lig 6 ay boyunca devam edecek. 1756 oyun gerçekleşecek. Buna öncü olmaktan ve Türkiye'ye örnek olmaktan dolayı mutluyuz. Buradaki amacımız şu; biz gerçek ihtiyaç sahiplerine yardımcı oluyoruz ve gittiğimiz evlerde aileler çocukların sosyal imkanlar bulamadıklarını gelişme alanlarına ulaşamadıklarını söyledi. Biz bu alanları nasıl yaratabiliriz diye düşündük. Tabii baskıcı ve kırsal bir alanda yaşıyoruz bunu da akıl ve zeka oyunları ile gerçekleştirebileceğimize karar verdik. Birlik beraberlik içerisinde güzel faaliyetlere kapı açmayı düşündük" dedi.
  Zeka oyunlarında her galibiyete 5 puan, beraberliğe 2 puan verilirken mağlubiyet durumunda 1 puan verilecek. Lig sonunda birincilere bisiklet, ikincilere tablet, üçüncülere ise çeşitli hediyeler verilecek. Zeka Oyunları Ligi'ne Yalvaç'ın yanı sıra Gelendost'tan da katılım sağlandı.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow