hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kimsesi olmayan yaşlıların tüm ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor

  Kimsesi olmayan yaşlıların tüm ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor
  expand

  Kimsesi olmayan yaşlıların tüm ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İSTANBUL, (DHA) - Sevginin ve paylaşmanın gücüne inanarak çalışmalarına hassasiyetle devam eden Ümraniye Belediyesi, yaşlılara hizmet sunmaya devam ediyor. Kimsesi olmayan ve bakıma muhtaç yaşlıların tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayan belediye ekipleri, evinden çıkamayan yaşlıların kişisel bakımlarını da yapıyor.

  Ümraniye Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Yaşlı Bakım Hizmetleri ekiplerinin yaşlılar için yaptığı aralıksız hizmetler, yüzlerde tebessüm bırakmaya devam ediyor. Ekipler, Ümraniye’de yaşayan bakıma muhtaç, kimsesi olmayan yaşlılara ev temizliği, kişisel bakım, duygusal ve manevi destek, hastane ve diğer kurumlara refakat ve rapor takibi ile rehabilitasyon alanlarında hizmet götürüyor. Öte yandan engelli vatandaşlara haftanın her günü verilen ulaşım hizmeti de devam ediyor. Daha önce belediye yetkilileri tarafından tahkikat yapılarak engelli aracını kullanmaya uygun bulunan vatandaşların, ihtiyaç duydukları yerlere transferleri özel donanımlı engelli araçları tarafından sağlanıyor.

  7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERİLİYOR

  Birim bünyesinde görev yapan sosyal hizmet uzmanları ve profesyonel yaşlı bakım elemanlarından oluşan ekipler, hafta içi mesai saatleri içerisinde ev temizliği, kişisel bakım, sosyal etkinlik, ev ziyaretleri, hastane işlemleri gibi hizmetler veriyor. Ekipler ayrıca, acil durum olasılığı olan ve duygusal yönden kendini kötü hisseden yaşlılara da telefon ile 7 gün 24 saat irtibat kurarak destek veriyor. Öte yandan yaşlılara çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenerek sosyalleşmeleri ve hoş vakit geçirmeleri de sağlanıyor.

  Yaşlı üyelerin evlerinde şeker ve tansiyon ölçümleri yapılırken, hastane ve hekim randevuları organize edilerek gerektiğinde ulaşım ve refakat hizmeti de veriliyor. Aile hekimlikleri ve eczanelerle iletişim kurularak ihtiyaç duyulduğunda yaşlıların evrakları temin edilerek, gerekli sağlık tesislerine yerleşmeleri sağlanıyor.

  Yaşlı Hizmet Birimi’nden hizmet almak isteyen bakıma muhtaç kimsesiz yaşlı vatandaşlar bizzat belediyeye başvurabiliyorlar. Yaşlılar ayrıca; komşu ve duyarlı vatandaşların Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne ihbarıyla Kaymakamlık Sosyal Yardım Vakfı, Ümraniye Sosyal Hizmet Merkezi, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi gibi resmi kurumlarda çalışan personelin de Yaşlı Hizmet Birimi’ne yönlendirmesi ve mahalle muhtarlıkları tarafından bildirilmesiyle yapılan değerlendirmelerin ardından bu hizmetlerden yararlanabiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow