hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası kitaplaştı

  Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası kitaplaştı
  expand

  Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası kitaplaştı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA)- İZMİR'in Aliağa ilçesinde bulunan Aliağa Kuş Cenneti'nin doğal yaşamı ve kuş zenginliği Aliağa Belediyesi tarafından yayınlanan 'Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası' adlı kitapla gözler önüne serildi.

  Aliağa Belediyesi tarafından ilçenin zengin doğal varlığını ve yaban hayatını kayıt altına almak amacıyla hazırlanan 'Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası' adlı kitap Aliağa Kuş Cenneti, Güzelhisar Deltası ve çevresinde görülen 208 kuş türü hakkında tanıtıcı bilgiler içeriyor. Uzman Biyolog Nigar Albay Mutlu danışmanlığında, Kuş Gözlemcisi ve Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Berat Akkaş tarafından hazırlanan ve Aliağa Kent Kitaplığı'nın 17. kitabı olarak yayınlanan çalışma, sanayinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgedeki yaban ve doğal hayatın zenginliğini de ortaya koyuyor. Kitabın birinci bölümü, bölgenin tarihi, coğrafi ve ekonomik özelliklerini geçmişten günümüze inceliyor. 'İnsanlık tarihinde tuz ve tuzlalar' başlıklı bölümde, kuş cennetinin geçmişteki tuzla olarak işletilmesi Osmanlı arşivlerinden belgelerle anlatılıyor. Güzelhisar Memlehası ya da Aliağa Çiftliği Memlehası adıyla bilinen tuzla ve çevresine ilişkin 1880'li yıllara ait harita ve belgeler de kitapta yer alıyor. İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde Kuş Cenneti'nin tuzla olduğu dönemler tarihi belgeler ve kaynaklarla kitapta yerini alıyor. İkinci bölümde ise Kuş Cenneti ve çevresinde gözlemlenen 140 kuş türü fotoğrafları ve belirleyici özellikleriyle tanıtılıyor. Kitap, Aliağa ve çevresinde yaşayan ya da göçle gelen kuş türlerini kayıt altına alan ilk kapsamlı kaynak olma özelliği de taşıyor.

  'HEM SANAYİ, HEM TARİH, HEM DOĞA VE TURİZM VAR'
  Kitabın sunumunda görüşlerini belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, "Bu kıymetli kitap; Aliağa'nın doğal varlıklarını, kuşların yaşam alanlarını, kuş türlerini fark edip, onları korumamızı ve yarınlara ulaştırmamızı hedefliyor. Aliağamız bir sanayi şehri olmasının yanında çok zengin tarih, kültür ve doğal zenginliklere sahip. Aliağa'da hem sanayi, hem tarih, hem doğa ve turizm var. Yayınlanan bu eser, Aliağamıza değer katan doğal zenginliklerimizi gözler önüne serip, çevre duyarlılığımızın, tüm canlıları ve ekosistemi koruma irademizin bir ürünü olarak sizlere ulaşıyor. Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası yayınımızın Aliağamıza, öğrencilerimize ve tüm okurlarımıza yararlı olmasını dilerim" dedi.
  'ÇOK DEĞERLİ BİR ENVANTER OLUŞTURULDU'
  Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar deltası kitabı editörü Berat Akkaş, 1 yıl süren çalışmaların sonucunda çok değerli bir yayının ortaya çıktığını kaydetti. Aktaş, "Böyle bir çevre ve doğayı koruma odaklı projenin önemini bilen, projeye destek veren, kültürel, doğal mirasın geleceğe aktarılmasında öncü bir görev üstlenen Aliağa Belediye Başkanı Sayın Serkan Acar'a teşekkür ediyorum. Bu çalışmayla çok değerli bir envanter oluşturuldu. Çocuklarımıza, gençlerimize çevremizdeki yaban hayatı ve doğal zenginlikleri göstermek için güzel bir çalışma gerçekleştirildi" dedi.

  KİTABIN DAĞITIMI 3 OCAK 2022'DE BAŞLAYACAK
  Aliağa Belediyesi'nin yayınevi markası olan Aliağa Kent Kitaplığı'nın 17. yayını olan 'Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası' kitabı, 3 Ocak'tan itibaren Aliağa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden dağıtımına başlanacak. Kitap, ilçedeki öğrencilere Aliağa Belediyesi tarafından ulaştırılacak. Kitabın dijital versiyonuna ise '' adresinden ulaşılabilecek.

  FOTOĞRAFLI 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow