Bayraklı 1'inci Uluslararası Homeros Edebiyat / Sanat Festivali için gün sayıyor

Bayraklı 1'inci Uluslararası Homeros Edebiyat / Sanat Festivali için gün sayıyor

Bayraklı 1'inci Uluslararası Homeros Edebiyat / Sanat Festivali için gün sayıyor

Bayraklı 1'inci Uluslararası Homeros Edebiyat / Sanat Festivali için gün sayıyor

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İZMİR, (DHA)  - İZMİR'in Bayraklı ilçesi belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 'Uluslararası Homeros Edebiyat / Sanat Festivali'nin 3-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirildi. Festivalin onur konukları, dünyaca ünlü Şair Adonis ve Özdemir İnce olacak. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal "İzmir'den dünyaya açılan ve ölümsüzleşen Homeros'u doğduğu topraklara, yani Smyrna'ya yeniden kavuşturacağız” dedi. 

Bayraklı Belediyesi tarafından, İzmirli olduğu ve eserlerini Meles Çayı kıyılarında yazdığı uluslararası otoritelerce kabul edilen Homeros adına 1'inci Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat / Sanat Festivali düzenlenecek. Festivalin galası, 3 Haziran'da Smyrna Antik Kenti'nde yapılacak. Festivalin oturum ve etkinlikleri ise 4 ve 5 Haziran tarihlerinde, Tepekule Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Festivalin onur konukları, iki kez Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen dünyaca tanınan Şair Adonis ve Türk Edebiyatı'nın duayenlerinden Özdemir İnce olacak. İki isme Homeros Onur Ödülü verilecek. Festivale yurtdışından şairler Raguel Lanseros, Manahel Alsahoui, Claudio Pozzani, Christos Koukis, Sylvestere Clancier de katılacak. Ülkemizden ise Ahmet Telli, Yaşar Aksoy, Feyza Hepçilingirler, Nihat Behram ile birçok şair, gazeteci ve akademisyen yer alacak. 4-5 Haziran tarihlerinde Folkart Galeri'nin koleksiyonuna ait Adonis El Yazmaları ve Habib Aydoğdu Resim Sergisi de Tepekule Kongre Merkezi'nde ziyarete açılacak. 

HALK KONSERLERİ RENK KATACAK 

Direktörlüğünü Şair Yazar Tuğrul Keskin'in üstlendiği festivalin sunumlarını Gülsen Tuncer, Batıgün Sarıkaya ve Metin Uca yapacak. Üç gün boyunca 21 farklı etkinliğin yer alacağı 1. Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat / Sanat Festivali'nde açık alan konserleri de olacak.  

3 Haziran Cuma günü gerçekleşecek Açılış Galası'nda, ünlü sanatçı Fuat Saka sahne alarak 'Nazım' şarkılarını seslendirecek. 4 Haziran'da, Ercan Çağıran, Gökhan Çağıran ve Gülcan Altan, Yamanlar Nazım Hikmet Parkı'nda, saat 21.00'de Bayraklılılar’la buluşacak. 5 Haziran kapanış gününde ise Bayraklı Sahil'de, saat 21.00'de Agora Minör Grubu ve Oğuz Aksaç'ın sahne alacağı bir konser düzenlenecek. 

'EDEBİYAT VE SANAT ŞÖLENİ' 

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal , "Yeni bir vizyonla Bayraklı'yı yeniden planlıyoruz. Aslında İzmir'in kalbi derken tam da bunu diyoruz. İzmir'in kurulduğu bir kent, insanlarıyla, dinamizmiyle İzmir'e yön verecek bu kenti başka özellikleriyle ortaya çıkarmak zorundayız. Bayraklı'yı dünyanın sayılı kentlerinden biri yapmakla ilgili bir derdimiz ve inancımız var. Batı Edebiyatı'nın temellerini atan 'İlyada' ve 'Odessa' destanlarını yazan Homeros'u yaşadığı coğrafyaya getirdik. Bunu baz alarak, uluslararası düzeyde; yurt içinden ve yurt dışından gelen katılımcılarla yeni bir festival düzenleme kararı aldık. Yeni bir kent için yeni bir kimlik için ihtiyacımız olan bu festivali düzenliyoruz. Gün geçtikçe savrulduğumuz, tüketildiğimiz, değerlerimizin yok edildiği, sanattan, edebiyattan, şiirden koparıldığımız bir iş ile ilgili yaptığımız bu gayreti görüp destek olmanızı bekliyoruz. İzmir'den dünyaya açılan ve ölümsüzleşen Homeros'u doğduğu topraklara, yani Smyrna'ya yeniden kavuşturacağız. Bayraklı da edebiyat ve sanat şöleni yaşanacak" dedi.  (DHA)

FOTOĞRAFLI 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber