Bergama'da Engelliler Haftası etkinliği

Bergama'da Engelliler Haftası etkinliği

Bergama'da Engelliler Haftası etkinliği

Bergama'da Engelliler Haftası etkinliği

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İZMİR, (DHA)-İZMİR'in Bergama ilçesinde 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle engelli ve ailelerinin katılımı ile bir dizi etkinlik düzenlendi. Engelli vatandaşların sorunlarına çözümler üretmeye önem verdiklerini söyleyen Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Engelli vatandaşlarımızın aileleriyle birlikte mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba göstermeyi en önemli sosyal sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz" dedi.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Bergama Kültür Merkezi'nde etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, İlçe Kaymakamı Avni Oral, Engelli öğrenciler, aileleri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Özel eğitim, ilkokul ve ortaokul öğrencileri tarafından hazırlanan programlar, izleyicilerin büyük beğeni ve takdirini topladı. Daha sonra engelli vatandaşlar aileleri ile birlikte Kleopatra Güzellik Ilıcası Sosyal Tesisleri'nde verilen yemekte buluştu. Göreve başladığı ilk günden itibaren engelli bireyler için yapılan çalışmalara ayrı bir özen gösterdiğini söyleyen Koştu,  
"Çünkü, engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunların ailelerinin, toplumun, kısaca hepimizin sorunu olduğuna inanıyorum.
Yerel yönetimlerin en baştaki görevi toplumun tüm kesimlerine en iyi hizmeti sağlayacak çalışmalar yapmak. Ancak bunların içinde her zaman engelli kardeşlerimiz için yapılması gereken hizmetler özel bir öneme sahiptir. Biliyoruz ki, sizler sokakta yollar ve kaldırımlar erişilebilir olmadığı için hareket edemiyorsanız, toplu taşıma araçları size uygun olmadığı için kullanamıyorsanız, araçlarınız için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa asıl engel burada demektir" ifadelerini kullandı.

'HAYATIN İÇİNDE SİZLERLE BİRLİKTE OLMAYI ÇOK SEVİYORUZ'
Son yıllarda Türkiye'de yapılan yasal düzenlemelerle engelli bireylere olan duyarlılığın arttığına, sorunlarının çözümüne yönelik önemli gelişmelerin kaydedildiğine dikkati çeken Koştu, "Sosyal devlet olmanın gereği olarak, ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturan engelli bireyler için özellikle istihdamdan eğitime, bakım hizmetlerinden sosyal yardımlara kadar engellilerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda önemli mesafeler kat edilmiştir. Engelli kardeşlerimizin meslek edinip, üretken hale gelmeleri, kendine yetebilen bireyler olmaları ve toplumsal hayata katılımlarını görmek bizleri mutlu etmektedir. Bergama Belediyesi olarak sizlerin hayat şartlarının iyileştirilmesi için her türlü çalışmaya öncelik veriyoruz. Özellikle şehrimizi yollarıyla, kaldırımlarıyla, parklarıyla, otoparklarıyla, çevre düzenlemeleriyle yeniden inşa ettiğimiz bu süreçte, tüm projelerimizin engelli bireyler için 'erişilebilir' olmasına azami dikkat gösteriyoruz. Ayrıca, sizlerin hayat şartlarını iyileştirmek için sosyal anlamda da pek çok aktivite ve faaliyet düzenlemeye de ayrıca önem veriyoruz. Çeşitli sanat, spor ve hobi kursları ile hayatın içinde sizlerle birlikte olmayı çok seviyoruz" diye konuştu.(DHA)
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber