hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bostanlı Deresi'nde dip tarama çalışmaları sürüyor

  Bostanlı Deresinde dip tarama çalışmaları sürüyor
  expand

  Bostanlı Deresi'nde dip tarama çalışmaları sürüyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA)-İZMİR Büyükşehir Belediyesi, İzmir Körfezi'ne akan derelerin ağızlarında yürütülen dip tarama çalışmalarını sürdürüyor. Bostanlı Deresi'nin Körfez'le buluştuğu bölgede yapılan çalışmalarla Körfez'in temizlenme sürecinin hızlanması, şiddetli yağışlarda suyun hidrolik akışının sağlanarak sel ve taşkınların önüne geçilmesinin hedeflendiği bildirildi.

  İzmir'de körfezin akıntı rejimini etkileyerek iç körfezin su kalitesindeki olumsuz fiziksel değişimleri engellemek ve sığlaşma kaynaklı koku şikayetlerini gidermek amacıyla Peynircioğlu, Bornova ve Bostanlı dere ağızlarında yürütülen dip tarama çalışmalarında ikinci etaba geçildi. İZSU ekipleri Bostanlı Deresi'ndeki dip tarama faaliyetlerinde önemli aşama kaydetti. Bostanlı Deresi'nin ağzında bugüne kadar 28 bin 600 metreküp tarama yapıldı.

  İZSU Genel Müdürlüğü, yapılan tarama çalışmalarının deniz ortamına etkilerinin izlenmesi amacıyla Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile 'İzmir Körfezi'nde Gerçekleştirilecek Tarama Faaliyetlerinin İzmir Körfezi Denizel Ortamında Fiziksel Kimyasal ve Biyolojik Etki ve Sonuçlarının Değerlendirilmesi Projesi'ni de hayata geçirdi. Söz konusu proje ile tarama faaliyetlerinin İzmir Körfezi'ne olan etkileri takip ediliyor.

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ömer Albayrak ve İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, Bostanlı'da devam eden dip tarama faaliyetlerini denetleyerek Çiğli Atatürk Organize Sanayi Böygesi'nde kimyasal üretim yapan fabrikalardan çıkan koku sorununun çözüm yollarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow