hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Buca’nın deprem riski haritası hazır

  Buca’nın deprem riski haritası hazır
  expand

  Buca’nın deprem riski haritası hazır

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA) - BUCA Belediye Başkanı Erhan Kılıç, belediye meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile birlikte ilçenin deprem ve yangın risk haritasını çıkardıklarını söyledi.

  Buca Belediyesi mart ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın katılımıyla yapıldı. Toplantı, deprem felaketinde yaşamını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı. Meclis toplantısında ilçedeki binalardaki dayanıklılığın artırılmasını sağlayacak yeni plan notu önergesi gündeme geldi. Komisyonlara gönderilen önergede, 6 kat ve üzeri binalara sismik izolatör, radyan temel, bodrum kat ve perde beton zorunluluğu getirilmesi hedeflendiği belirtildi.

  AMACIMIZ DEPREME DAYANIKLI BUCA YARATMAK

  Öte yandan, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’yle birlikte Buca’nın deprem ve yangın risk haritasını çıkardıklarını ifade eden Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, ilçenin yeniden yapılanmasını sağlayacak plan çalışmalarına dikkat çekti. Başkan Kılıç, "Amacımız bir dönüşüm sağlamak.

  Yaşanabilir bir Buca için hayallerimizi gerçekleştirirken aynı zamanda depreme dayanıklı bir Buca yaratmak. Fay hatlarının olduğu yerde yapılaşmanın olmadığı, zemin etüdünün yapıldığı, depreme dayanıklı olması için sismik izolatöründen, radye temele ve perde betonuna kadar her şeyin yapılmasını sağlamak gibi önlemlerle kentimizin bir an evvel gelecek bir depreme karşı en az hasarla çıkmasını sağlamak şu andaki hedefimiz" dedi.

  80 TOPLANMA ALANI MEVCUT

  Büyükşehir belediyesi ve muhtarlıklarla birlikte her mahallede 10 kişilik bir gönüllü ekibi oluşturulmasını kararlaştırdıklarını anlatan Başkan Kılıç, “Gönüllü ekipleri, arama kurtarma ekipleri mahallelere ulaşana kadar ilk çalışmaları gerçekleştirecekler. 10 kişilik ekip sayısının ilerleyen zamanlarda artırılması planlanıyor. Havuz binamızda gönüllülere eğitim veriyoruz. Toplanma alanlarına konteyner yerleştirmeyi planlıyoruz. Konteyner içerisine arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak aletler konulacak. Depremden hemen sonra arama kurtarma ekipleri gelene kadar vatandaşlar müdahale ediyor. Bu nedenle balyoz, hilti, matkap, demir kesme makası, fener gibi kurtarma çalışmalarında çok önemli olan aletler konteynerlerimizde hazır olarak bulundurulacak. Buca'da şu anda 80 toplanma alanımız var. Deprem sonrası ilk saatler çok önemli" dedi.

  60 AİLEYİ AĞIRLAYACAKLAR

  Deprem bölgesinden gelen 60 aileyi henüz hizmete açmadıkları Kadın Sığınma Merkezi’nde ağırlayacaklarını belirten Başkan Kılıç, "Tesisimiz büyük, güzel bir tesis.  Bir haftaya kadar yerleşecekler" diye konuştu. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow