Dünya Balıkçılık Günü Çeşme’de kutlanacak

Dünya Balıkçılık Günü Çeşme’de kutlanacak

Dünya Balıkçılık Günü Çeşme’de kutlanacak

Dünya Balıkçılık Günü Çeşme’de kutlanacak

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İZMİR, (DHA)-İZMİR'in Çeşme Belediyesi, Dokuz Eylül Rotary Kulübü iş birliğinde, Çeşme Rotary Kulübü’nün de katılımı ile 14-21 Kasım Dünya Balıkçılık Haftası'nı bir dizi etkinlikle kutlayacak. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, "Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız, onları korumak ve deniz kaynaklarını gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla bu etkinlikle farkındalık yaratmaya çalışıyoruz" dedi
 
Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde Dokuz Eylül Rotary Kulübü, bu yıl Dünya Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Balıkçılar Forumu’nun 1997’de Yeni Delhi’de aldığı bir kararla her yıl 21 Kasım’da kutlanan Dünya Balıkçılık Günü’nü, Çeşme’de düzenlenecek etkinlikler ile kutlayacak. 'Temiz Su ve Sürdürülebilir Dünya' odak noktası çerçevesinde gerçekleştirilecek olan etkinliklerde denizleri koruma, bilinçli avlanma ve su ürünlerinin işlenmesi konularına dikkat çekilecek.

'DENİZ KAYNAKLARIMIZI KORUMALIYIZ'
Dünya Balıkçılık Günü’nünde böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Bir milyardan fazla insanın gıda ihtiyacını ve geçimini sağlayan denizler, soluduğumuz oksijenin de neredeyse yarısını üretiyor. Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız, onları korumak ve deniz kaynaklarını gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla bu etkinlikle farkındalık yaratmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

'DENİZLER İÇİN FARKINDALIK YARATILACAK'
Çeşme Belediyesi ile birlikte gerçekleştirecekleri kutlamalar ile denizler konusunda farkındalık yaratmak istediklerini belirten Dokuz Eylül Rotary Kulübü Başkanı Nilgün Tiyanşan, konusunda uzman birçok ismin etkinliklerde yer alacağını söyledi. Denizlerin korunmasının dünya üzerinde yaşayanlar için çok önemli olduğunu vurgulayan Tiyanşan, bu etkinlik ile denizlerin korunması ve bilinçli avlanma ile deniz kaynaklarının gelecek kuşaklara aktarılması konusunda bir sürdürülebilirliğe dikkat çekeceklerini kaydetti.

KISA FİLM GÖSTERİMLERİ, TOPLANTILAR YAPILACAK
15-20 Kasım tarihleri arasında Aya Haralambos Kilisesi’nde Akdeniz Koruma Derneği ve WWF’in 'Akdeniz'in Karşı Karşıya Olduğu Tehditler ve Kadın Balıkçılar' fotoğraf sergisinin yanı sıra derneklerin kısa film gösterimleri 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak. 15 Kasım saat 17.00'de Aya Haralambos Kilisesi'nde şef ve araştırmacı yemek yazarı Yunus Emre Akkor Slow Food İzmir kurucusu A. Nedim Atilla moderatörlüğünde 'Osmanlı’dan günümüze su ürünlerinin işlenmesi' konulu sohbet toplantısını gerçekleştirecek.

SEMİNER DÜZENLENECEK
18 Kasım'da bu yıl etkinliğin bilimsel destekçisi olan Akdeniz Koruma Derneği önderliğinde 11.00-14.30 saatleri arasında Aya Haralambos Kilisesi'nde gerçekleştirilecek olan seminerde Akdeniz Koruma Derneği İletişim Sorumlusu İlkay Kavak 'Akdeniz Koruma Derneği Neler Yapıyor?', Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi ve Akdeniz Koruma Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Zafer Tosunoğlu 'Sürdürülebilir Balıkçılık ve Yeni Balık Türleri', Akdeniz Koruma Derneği Yönetim Asistanı Gizem Akdoğan 'Ekosistem Restorasyonu Programı Kapsamında İstilacı Denizel Türlerin Yönetimi' ve Amerikan Hastanesi Acil Tıp Servisi, SUFOD Uzm. Dr. Tolga Taymaz 'İstilacı ve Zararlı Deniz Canlılarının Oluşturduğu Sağlık Sorunları ve Müdahale Yöntemleri' üzerine sunumlarını gerçekleştirecek. 18 Kasım'da Deniz Ticaret Odası IMEAK Şubesi ve TURMEPA iş birliğinde 10.00-14.00 saatleri arasında Ildırı Limanı'nda kıyı temizliği gerçekleştirilecek.

20 Kasım'da S.S. Ildırı Deniz Yolu Taşıma Kooperatifi teknelerinin ev sahipliğinde Dünya Balıkçılık Günü Ödüllü Balık Avı Yarışması gerçekleştirilecek. Balık avı turunda, ekiplerin avladıkları balıklar jüri tarafından değerlendirilerek en çok, en çeşitli ve en büyük balığı tutan takımlara ödül verilecek.(DHA)
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber