hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DEÜ'den milli havacılık hamlesi; TUSAŞ ile iş birliği protokolü imzalandı

  DEÜden milli havacılık hamlesi; TUSAŞ ile iş birliği protokolü imzalandı
  expand

  DEÜ'den milli havacılık hamlesi; TUSAŞ ile iş birliği protokolü imzalandı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA)- İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) ile yerli üretime dayalı milli havacılık faaliyetlerini geliştirmek amacıyla kapsamlı iş birliği protokolüne imza attı. Protokol kapsamında, DEÜ Mühendislik Fakültesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü bünyesinde oluşturulan Akış Dinamiği ve Benzetim Laboratuvarı'nın da faaliyet planlaması yapıldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye'nin savunma sanayisinde dışa bağımlılığını azaltacak, havacılık ve uzay sanayisindeki gücünü pekiştirecek önemli bir iş birliğini hayata geçirdiklerini söyledi.

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra kamusal sorumlulukları kapsamındaki çalışmalarda yürütüyor. Bu alanda girişimlerini sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), TUSAŞ ile yerli üretime dayalı milli havacılık faaliyetlerini geliştirmek amacıyla Ankara'daki Türk Havacılık Uzay Sanayii'nde kapsamlı iş birliği protokolü imzaladı. Protokole, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ile TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, imza attı. Protokol kapsamında, ulusal ve uluslararası akreditasyonlarıyla dünya standartlarında eğitim imkanı sunan DEÜ Mühendislik Fakültesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü bünyesinde kurulan 'Akış Dinamiği ve Benzetim Laboratuvarı'nın da faaliyet planlaması yapıldı.

  DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK
  Protokol töreni sırasında açıklamalarda bulunan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye'nin savunma sanayisinde dışa bağımlılığını azaltacak, havacılık ve uzay sanayisindeki gücünü pekiştirecek önemli bir iş birliğini hayata geçirdiklerini vurguladı. İmzalanan protokol ile DEÜ bünyesinde TUSAŞ iş birliği ile kurulan Akış Dinamiği ve Benzetimi Laboratuvarı faaliyetlerine yönelik ana hatların da belirgin hale geleceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Hotar, "Ülkemizin önemli stratejik değerlerinden biri olan TUSAŞ ile başta havacılık ve uzay mühendisliğimiz olmak üzere ortak çalışma alanlarımız bulunmakta. Araştırma Üniversitesi olarak eşleştirildiğimiz sektörlerimizden biri olan makina elektrikli teçhizat içinde yer alan akış dinamiği alanında, İHA'larda alternatif hidrojen temelli yakıt kullanımı ve depolanmasından, uçaklarımızın aerodinamiğine kadar çok önemli projelere temel teşkil edecek çalışmalar yer almakta. Bu süreçte bu çalışmalarımızı TUSAŞ iş birliği ile düzenlediğimiz laboratuvarımızda hocalarımız ve öğrencilerimizle devam etmekten ve bu alanda TUSAŞ ile protokol yapan ilk üniversite olmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

  KAMU HİZMETİMİZ SÜRECEK
  Dokuz Eylül Üniversitesi'nin, Türkiye'nin milli havacılık, uzay ve savunma sanayisinin gereksinim duyduğu alanlarda akademik faaliyetlerini sürdüreceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Hotar, TUSAŞ'ın ulusal hedeflerine katkı sunmaya hazır olduklarını belirtti. Protokol ile stratejik konularda çalışan lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası araştırmacı yetiştirileceğini de söyleyen Rektör Prof. Dr. Hotar, "Küresel ölçekte saygınlığını artırmayı güçlü adımlarla sürdüren kurumumuz; bilimden sanata, sağlıktan spora kadar her alanda başarıyla temsil ediliyor. Üniversitemiz, dünya üniversitesi olma hedefi kapsamında önemli bir iş birliğini daha hayata geçirmenin gururunu yaşıyor. Bu kapsamda Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, devletimizin ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu konularda kamu hizmeti sunmaya, önemli bilimsel buluşlara imza atmaya, analitik zekası güçlü ve çok yönlü düşünebilen mühendisler yetiştirmeye devam edeceğiz" ifadesinde bulundu.
  Protokol imza töreni sonrasında TUSAŞ tesislerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Prof. Dr. Nükhet Hotar, tesiste yer alan Milli Muharip Uçak simülasyonunu da test etti. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow