DünyaTransplant Oyunları'ndan 3 madalya ile döndü, yetkililerden destek istedi

DünyaTransplant Oyunları'ndan 3 madalya ile döndü, yetkililerden destek istedi

DünyaTransplant Oyunları'ndan 3 madalya ile döndü, yetkililerden destek istedi

DünyaTransplant Oyunları'ndan 3 madalya ile döndü, yetkililerden destek istedi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İZMİR, (DHA)-AVUSTRALYA'da düzenlenen Dünya Transplant Oyunları'nda Türkiye'yi temsil eden tek sporcu olan karaciğer nakilli eski milli atlet Teoman Erdoğan (57) üç madalya ile yurdu döndü. Yaşadığı onur ve sevincin çok büyük olduğunu belirten Erdoğan, “Gururlu ve sevinçliyim ancak bir o kadar da üzgünüm. Bu oyunlarda ülkemiz çok daha fazla nakilli sporcuyla temsil edilmeli. Bunu gerçekleştirmek için de yetkililerden destek bekliyorum" dedi.  

YAKLAŞIK 6 YIL ÖNCE NAKİL OLMUŞTU
Bodrum'da yaşayan, turist rehberliği yapan eski milli sporcu Erdoğan Ekim 2013'te rahatsızlandı. Şiddetli mide ağrısıyla gittikleri hastanede Erdoğan'a 'Primier bilier siroz' tanısı koyuldu. Karaciğerinin bu nedenden dolayı iflas ettiğini öğrenen Erdoğan bir yandan ilaç tedavisi görürken, diğer yandan da kadavra listesinden çıkma ihtimali çok düşük olan karaciğer bağışı için akrabalarından verici adayı olabilecek canlı donör aramaya başladı. O dönemde İstanbul'da tedavi gören Erdoğan'ın durumu kötüleşirken, kadavra listesine yazıldığı İzmir Kent Hastanesi'nden gelen telefonla büyük sevinç yaşadı. Erdoğan'a kadavradan bağış çıktığı bildirildi.

İzmir'e gelen Erdoğan'a, 26 Ekim 2017'de Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, Doç. Dr. Mert Akan, Uzm. Dr Alihan Pirim ve Uzm. Dr. Özgür Bolat'tan oluşan ekip tarafından nakil gerçekleştirildi. Erdoğan nakil sonrası hızla iyileşti ve 'organ bağışının hayat kurtardığının en canlı kanıtıyım' diyerek tekrar spora başladı.

Erdoğan, organ nakli ve bağışı konusunda farkındalık yaratabilmek, insanları bu konuda bilinçlendirmek için sporu araç olarak seçti ve organ nakilli sporcuların yarıştığı organizasyonlara katılmaya başladı. Katıldığı her yarışmadan sonra "Donörüm ve ben başardık" diyen, hayatını bu bağışa borçlu olduğunu dile getiren Erdoğan, 15-22 Nisan tarihlerinde Avustralya'nın Perth şehrinde düzenlenen Dünya Transplant Oyunları'ndan iki gümüş, bir bronz madalya ile döndü.

İLK KEZ 2019 YILINDA YARIŞMAYA KATILDI
Organ nakilli tek Türk sporcu olarak katıldığı oyunlarda büyük bir gurur yaşadığını belirten Erdoğan, yetkililere 'destek olun' çağrısında bulundu.  Yeniden spor yapabildiği ikinci yaşamının Kent Hastanesi'nde gerçekleşen karaciğer nakliyle başladığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Kadavradan bağışın değeri çok büyük. Bu bağış bana hayat verdi. Ama ülkemde bağışlar çok az, yetersiz ve organ bekleyen çok hasta var.  Bağışları artırmak için organ nakilli sporcuların katıldığı oyunlar, yarışmalar çok etkili. Bu yarışmalara ilk kez 2019'da katıldım. Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın sporcularına ilave oldum ve İngiltere'de yarıştım. Bu yarışmaya 61 ülkeden yaklaşık 1500 nakilli sporcu katılmıştı. Sayımız çok azdı, sporcular için malzeme, ülke tanıtımı için kullanılabilecek rozet, bayrak gibi ürünlerin yetersizliği, bize destek olacak sağlık çalışanı, fizyoterapist gibi kişilerin yeterli sayıda olmadığı bir şampiyona yaşadık" dedi.

Pandemi sonrasında yeniden yarışmaların başladığını belirten Erdoğan, "Geçen yıl büyük çabalarla Avrupa Organ Nakilliler ve Diyaliz Sporcuları Federasyonu'na ülke olarak üyeliğimizi kabul ettirdik. Ancak maddi manevi destek bulunmadığı için 2022'de İngiltere'deki yarışmaya çok istese de bir arkadaşım katılamadı, ben tek başıma gitme durumunda kaldım. Uzun atlamada 3'üncülük, gülle atmada 2'ncilik kazandık; ben ve donörüm. Donörüm diyorum, çünkü onun sayesinde yaşıyorum, yarışıyorum. En son olarak Dünya Transplant Oyunları'na katıldım, yine tek başıma. Bu oyunların misyonu çok önemli ve ben bu misyona katkı sağlayabilmek için başta devletimizin, diğer paydaşların destek vermesini istiyorum. Bu yarışmalarda ülkemizi çok sayıda nakilli sporcunun temsil etmesi sağlanmalı ve bu koşullar hazır olduğunda bu oyunları ülkemizde düzenleyebilmeliyiz." (DHA)
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber