hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  EİB Koordinatör Başkanı Eskinazi: Deprem bölgesindeki kadın ihracatçılara yönelik yeni proje

  EİB Koordinatör Başkanı Eskinazi: Deprem bölgesindeki kadın ihracatçılara yönelik yeni proje
  expand

  EİB Koordinatör Başkanı Eskinazi: Deprem bölgesindeki kadın ihracatçılara yönelik yeni proje

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA) - Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB Export-Up Mentörlük Programı'nın 3'üncü fazında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ile deprem bölgesinde ihracata dönük çalışma yapan kadınlara yönelik bir proje hazırlığı içinde olduklarını açıkladı.

  EİB Export-Up Mentörlük Programı'nın 3'üncü fazında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ile birlikte deprem bölgesinde ihracata dönük çalışma yapan kadınlara yönelik bir proje hazırlığı içinde olduklarını dile getiren EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. EİB'nin cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında Türkiye'de öncü bir rol üstlendiği söyleyen Eskinazi, "Türkiye'nin ihracatta, eğitimde, sağlıkta, hayvan haklarında, çocuk haklarında, özgürleşmesinde, kalkınmasında, kısacası her aşamasında kadınlarımız ön planda olmak zorunda. Türkiye'nin en büyük eksiği bu. Türkiye'de birçok noktada arzu ettiğimiz seviyede değilsek kadının geri planda kalmasından dolayıdır. Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye'de kadın işgücü temsili en yüksek kurumlardan biri. Birliğimizde her iki çalışanımızdan biri kadın. Önceki dönem ile kıyaslandığında bu dönem yönetim kurullarındaki kadın temsilimiz yüzde 100 arttı. Yönetim kurullarında da kadın temsili en yüksek kurumlardan biriyiz. Bütün yönetim kurulu üyelerimiz kadın haklarıyla ilgili STK'larda aktif görev alıyor" dedi.

  'TİM KADIN KONSEYİ'NDE DE EN BÜYÜK TEMSİL EGELİ KADIN İHRACATÇILARIN'
  Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Demir demirdışı metaller, tütün ve hazırgiyim olmak üzere üç İhracatçı Birliğimizde kadın Başkan Yardımcılarımız görev yapıyor. Türkiye'de İhracatçı Birlikleri içinde ilk kadın Başkan 2004-2006 yılları arasında Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliğimizin Başkanı Deniz Ataç olmuştu. Bugün TEMA Vakfı'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyor. Önümüzdeki süreçte EİB bünyesinde kadın Birlik Başkanlarımızın yer alacağına inanıyorum. Gençlerin ve kadınların ihracata yönelmesi, çalışmalar yapması için 2020 yılında Genç İhracatçılar Konseyi'ni kurduk. Genç İhracatçılar Konseyi'nin yarıya yakını kadın ihracatçılarımıza ait. TİM Kadın Konseyi'nde de en büyük temsil, yani her 3 ihracatçıdan birini Egeli kadın ihracatçılarımızdan oluşuyor."

  EİB TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYOR
  Eskinazi, EİB'nin toplumsal cinsiyet eşitliği adına yaptığı faaliyetlere şöyle sıraladı: "2019 yılında imzaladığımız; dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Global Compact ilkeleri doğrultusunda; sosyal adalet, sosyal sorumluluk, cinsiyet eşitliği, çevre başlıklarını hem kurum kültürümüzde hem de projelerimizle yaşatıyoruz. UN Global Compact'e ilk üye olan İhracatçı Birliği biziz. Ayrıca UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri'ne (WEPs) bir yıl önce imza attık."

  'KADIN LİDERLER DİJİTALLEŞME VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE DAHA YATKIN'
  Eskinazi, "Global Compact'e ilk imza atan ihracatçı birlikleri olduğumuz gibi aynı zamanda kadınlara ve gençlere yönelik bir mentörlük programı kurgulayan ilk birlik biziz. EİB Export-Up Mentörlük Programımız ile sürdürülebilir ihracat için kadın ve genç girişimcilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Araştırmalar yeni nesil liderlerin özellikle de genç kadınların ya da yöneticileri kadın olan aile şirketlerinin dijitalleşmeye ve sürdürülebilirliğe daha yatkın olduğunu, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik hakkında daha fazla bilgili olduğunu gösteriyor" dedi.

  'EPREM BÖLGESİNDEKİ KADINLAR İÇİN DAYANIŞMA ZİNCİRİ'
  EİB Export-Up Mentörlük Programının iki döneminde toplamda 26 faydalanıcıdan 19'unun kadın girişimcilerden oluştuğunu ifade eden Eskinazi, "Kadın girişimcilerimizin 9'u tarım sektörleri, 7'si tekstil, 1 deri, 1 plastik, 1 kimya sektöründe yer alıyor. Ve bütün kadın girişimcilerimizin dijitalleşme ve sürdürülebilirlik dahil birçok alanda faaliyetleri var. EİB Export-Up Mentörlük Programımızın 3'üncü fazında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ile birlikte deprem bölgesinde ihracata dönük çalışma yapan kadınlarımıza yönelik bir dayanışma zinciri başlatma hazırlığı içerisindeyiz. Export-Up Mentörlük programının yeni modüllerini kadın-erkek dengesi pozitif ayrımcılık gözetilecek çizgide devam ettireceğiz" açıklamalarında bulundu. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow