{$ day.Temps.HighTemp $} °

'İzmir Buluşmaları'nda gündem: 'Tarım'

'İzmir Buluşmaları'nda gündem: 'Tarım'
'İzmir Buluşmaları'nda gündem: 'Tarım'

'İZMİR Buluşmaları' kapsamında daha önce siyasi, sanayici, Spor ve esnaf sanatkar temsilcileriyle bir araya gelen AK Parti İzmir İl Başkanlığı, beşinci zirveyi tarım sektörü temsilcileriyle gerçekleştirdi.

İzmir'deki ziraat odalarının başkanlarıyla Türkiye ve İzmir tarım yatırımlarını masaya yatıran Sürekli, başkanların görüş ve önerilerini de dinledi. AK parti izmir il Başkanı Kerem Ali Sürekli, "Pandemiye rağmen büyüyen tarım sektörü, kendi kendine yeten bir ülke olduğumuzun gurur veren örneğidir. Bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 7.5 büyümede tarım politikalarımızın olduğu kadar çiftçilerimizin emek ve çabalarının da payı büyüktür. 19 yılda, ülkemizde ve İzmir'imizde kimilerininki gibi güdük ve tartışmalı değil; somut ve ölçülebilir tarımsal yatırımlar, destek ve hibelerle kısaca özetlenemeyecek kadar çok işe imza attık. Tarımsal yatırımlarımıza ilişkin veriler, tüm eleştirilere karşı da en somut yanıttır" ifadelerini kullandı. Oda başkanlarını temsilen söz alan Selçuk Ziraat Odası ve İzmir Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı İbrahim Erdallı ise Sürekli'yi 3 ay önce ziyaret ettiklerini hatırlattığı konuşmasında, "Sizi ziyaret ettiğimizde çiftçilerimizin sorun ve talepleriyle yakından ilgilendiniz. Size ilettiğimiz konuları bir üst makama anlattınız. Sorunlarımızın çoğunu çözüme kavuşturdunuz. Sizinle direk görüşmemiz daha etkili oluyor" dedi.

'REKLAMA İHTİYAÇ DUYMAYACAK KADAR BÜYÜK YATIRIMLAR'
AK Parti hükümetlerinin 19 yıl boyunca İzmir tarım ve hayvancılığına; reklama ihtiyaç duymayacak kadar büyük yatırımlar yaptığını vurgulayan Sürekli, yapılan işlerle ilgili bilgiler vererek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugüne kadar, tarımsal kalkınmada sözde kalmayan dev adımlar attık. 19 yılda İzmirli çiftçilerimize 17.2 milyar TL, 2006 yılından bu yana makine ve ekipmanlarını geliştirmeleri için 17.6 milyon TL'lik hibe ve yatırım sağladık. Yarısını bakanlığımızın karşıladığı 414 milyon TL'lik kaynakla, 453 ürün işleme ve paketleme tesisi hayata geçirdik. 4 bin 706 kişi buralarda istihdam edildi.  Genç Çiftçi Projelerin Desteklenmesi Programı'nda 573 genç çiftçimize kişi başı 30 bin lira olmak üzere toplam 17,2 milyon TL hibe desteği verdik. Kırsalda Uzman Eller Projesi'nin 4 pilot ilinden biri olan İzmir'de 25 proje, 2,5 milyon TL hibeden yararlandı" dedi. Sürekli, ekonominin bel kemiği olan tarım sektörünün, ağır pandemi koşullarına rağmen büyümeye devam ettiğini belirtti.

'SİZLERİN ALIN TERİYLE BİRLEŞEREK BÜYÜDÜ'
İzmir'in tarım ve hayvancılık alanında sahip olduğu potansiyel kadar köklü ve güçlü bir örgütlenme kültürüne sahip olduğunu belirten Sürekli, "Bakanlığımızca, ilimizde yer alan 287 kooperatife 2005 yılından bugüne kadar yatırım, rehabilitasyon, kırsal alanda sosyal destek ve işletme kredisi olmak üzere 23,6 milyon TL düşük faizli kredi kullandırdık. Kırsal Kalkınma Programları kapsamında İzmir'e verilen hibenin toplamda 224 milyon TL'ye ulaştığını görüyoruz. Bütün bu destekler ve daha fazlası sizlerin emeği ile birleşince ilimizin tarımsal hasılası 11.4 kat artarak 15.6 milyar TL'ye ulaştı. İşletmelerimizdeki 785 bin 600 büyükbaş ve 1 milyon 57 bin küçükbaş hayvanın aşılarını zamanında yaparak insan ve hayvan sağlığı açısından oluşacak risklerin önüne geçiyoruz" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS