hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karşıyaka'da ilk 100 'Mini PC' çocuklara dağıtıldı

  Karşıyakada ilk 100 Mini PC çocuklara dağıtıldı
  expand

  Karşıyaka'da ilk 100 'Mini PC' çocuklara dağıtıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR'in Karşıyaka ilçesinde, Belediyenin inovasyon birimi tarafından yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışılan 'yeni nesil mini bilgisayar' projesi kapsamında seri üretimine başlanan ilk 100 mini PC, çocuklara ücretsiz olarak dağıtıldı.

  Karşıyaka Belediyesi bünyesindeki Kent A.Ş.'nin Proje ve İnovasyon Birimi tarafından yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışılan Mini PC adı verilen 'yeni nesil mini bilgisayar' projesinde sona gelindi. Hazırlanan prototipin başarılı sonuçlar vermesinden ardından seri üretime başlanan 'Mini PC', ilk parti olarak 100 adet üretildi. Tam kapanmanın yaşandığı bugünlerde çocukları mutlu etmek adına üretildiği belirtilen ilk parti mini bilgisayarlar, çocuklar ile buluştu. Mini PC'ler Karşıyaka Belediyesi İsmail Hakkı Tonguç Gençlik Eğitim Merkezi (KARGEM) tarafından belirlenen 100 çocuğa dağıtıldı. Mini PC'lerin çocukların; eğlenceli bir şekilde kodlama öğrenebilmesi, EBA'daki eğitimlerine devam edebilmesi, internette araştırmalar yapabilmesi ve basit oyunlar oynayabilmesi hatta kendi oyunlarını kodlayabilmesi için tasarlandığı bildirildi.

  Mini PC yanında verilen kitapçıkta öğrencilerin mini bilgisayar ile yapabileceklerinin ufak bir kısmı yer alırken, çocukların daha fazlasına yeni tasarlanan internet sitesinden veya internetteki başka kaynaklardan erişebilecekleri alan oluşturuldu. Çocuklar, Mini PC'nin yanında verilen donanımı kendi yapacakları kodlama ile birleştirerek, istedikleri projeleri gerçekleştirebilecekler. Mini PC ile öğrencilerin yapabileceklerinin tamamen hayal gücü ile sınırlı olduğu kaydedildi.

  'ONLARIN GÖZÜNDEKİ IŞIĞI, MUTLULUĞU VE AZMİ GÖRDÜM'

  Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Kendi ürettiğimiz Mini PC'ler ile çocuklarımız kodlama öğrenecekler, sesli kitaplar dinleyecekler ve internetin tüm olanaklarından faydalanacaklar. Bilgisayarları dağıtıp bırakmıyoruz. Karşıyaka Belediyesi İsmail Hakkı Tonguç Gençlik Eğitim Merkezi (KARGEM) ve Evrensel Çocuk Merkezi'nde eğitimler vererek, kodlama konusunda çocuklarımızı eğitmek istiyoruz. Pandemi süreci boyunca online olarak eğitimlerimiz devam edecek. Hedefimiz kodlama konusuna meraklı çocuklarımızı tek çatı altında toplamak ve onların elimizdeki imkanlardan daha fazla yararlanmasını sağlayarak geleceklerini inşa etmek. Onların gözündeki ışığı, mutluluğu ve azmi gördüm. Çocuklarımızın çok güzel şeyler başaracaklarına inanıyorum. Yeni nesil yazılımcıların Karşıyaka'mızda yeşerecek olması beni ve ekip arkadaşlarımı çok heyecanlandırıyor" dedi.

  İZMİR, (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow