Kısa bağırsak hastası Musa, yeniden yemek yiyebilecek

Kısa bağırsak hastası Musa, yeniden yemek yiyebilecek
Kısa bağırsak hastası Musa, yeniden yemek yiyebilecek

İZMİR, (DHA)-İZMİR'de yaşayan ve bağırsak düğümlenmesi nedeniyle ince bağırsaklarının büyük bir bölümü ameliyatla alındığı için sadece damar yoluyla beslenen 5 yaşındaki Muhammet Musa Bulduk, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gördüğü bir yıllık tedaviyle sağlığına kavuştu. Aylar sonra yeniden  yemek yiyebilecek duruma gelen ve hastaneden taburcu edilen Musa, doktorlarının yaptığı pastalı kutlamayla evine uğurlandı.  

İzmir'in Aliağa ilçesinde yaşayan Nurgül ve Erhan Bulduk çiftinin çocukları Muhammet Musa Bulduk, bir yıl önce rahatsızlanması üzerine getirildiği Tepecik Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde bağırsak düğümlenmesi nedeniyle ameliyat edildi. Ameliyatta bağırsaklarının yüzde 80'ini kaybeden küçük çocuk, sonrasında bağırsaklarında gıda emilimi olmadığı için yalnızca damar yoluyla beslenmeye başladı. Bu süreçte Çocuk Gastroenteroloji Kliniği tarafından devralınarak tedavisine Çocuk İntestinal (Bağırsak) Yetmezlik ve Rehabilitasyon Servisi'nde başlandı.  

'NORMAL HAYATINA DEVAM EDEBİLECEK'
Muhammet'in tedavisini üstlenen Tepecik Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Maşallah Baran, uyguladıkları tedavi ile Musa'nın bağırsağının adapte olduğunu ve normal hayatına devam edebileceğini söyledi. Bağırsak adapte olmasaydı hasta için hayati risk ve ince bağırsak nakli gerekeceğini belirten Prof. Dr. Baran, "Hastamızın doğumsal bir bağırsak problemi nedeniyle geçtiğimiz yıl bağırsak düğümlenmesi oluşmuş, hastanemizde çocuk cerrahisi kliniğinde ameliyat edilen hastamızın ince bağırsaklarının önemli bir kısmı alınması gerekmişti. Biz hastayı devraldık ve adaptasyon tedavisine başladık. Tedavi bir yıl kadar sürdü. Son bir ayda da adaptasyon sürecinin bir parçası olarak evine gidip geldi. Hastamızın tedavisi tamamlandı TPN denilen damar yolundan verdiğimiz beslenme solüsyonlarını da tamamen kestik. Hastamızı ağızdan beslenecek duruma getirerek taburcu ediyoruz" dedi.

'TEDAVİ SÜRECİ UZUN'
Kısa bağırsak sendromunda adaptasyon tedavisinin uzun sürdüğünü belirten Prof. Dr. Baran, "Tedavi süreci uzun soluklu ve sabır gerektiriyor aylar, bazen bir iki yıl sürebiliyor. Uyguladığımız tedavi tamamen bağırsağı adapte etmek üzerine kurulu. İlaç tedavileri ve belli bazı beslenme sistemleri uygulayarak bağırsağı bu duruma alıştırıyoruz. Ayrıca aileyi de beslenme ve yaşam biçimi konusunda eğitiyoruz. Olası sorunlara karşı hastalarımızı taburcu ettikten sonra da takip etmeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Baran, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ince bağırsak yetmezliği ve nakli konusunda deneyimli ve bu alanda tek merkez olduğunu ifade etti.
(DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS