Srebrenitsa Soykırımı'nda katledilenler Menemen'de anıldı

Srebrenitsa Soykırımı'nda katledilenler Menemen'de anıldı

Srebrenitsa Soykırımı'nda katledilenler Menemen'de anıldı

Srebrenitsa Soykırımı'nda katledilenler Menemen'de anıldı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MENEMEN (İzmir), (DHA)-İZMİR'in Menemen ilçesinde, Sırp ordusunun 11-22 Temmuz 1995 tarihleri arasında Srebrenitsa'ya karşı giriştiği saldırıda 8 bini aşkın Müslüman’ın katledildiği Srebrenitsa Soykırımı'nın 28’inci yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi. Törende konuşan Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, "Srebrenitsa Soykırımı, hepimizin ortak acısıdır" dedi.

1995 yılında Bosna'da meydana gelen ve 8 bini aşkın Müslüman'ın erkek kadın, çocuk yaşlı demeden Sırp güçlerince öldürüldüğü Srebrenitsa soykırımının 28. yıldönümü, Menemen'de düzenlenen törenle anıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Srebrenitsa Anıtı'ndaki törene, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, İzmir Balkan Dernekleri Federasyon Başkanı İbrahim Yıldız, Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Aykut Taylan Varlı, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, gazeteciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı ve Bosna Hersek Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Srebrenitsa'da 28 yıl önce yapılan soykırım kınandı.

'BU VAHŞETİN, BİR DAHA TEKRARLANMAMASI İÇİN NE GEREKİYORSA YAPMALIYIZ"

İzmir Balkan Dernekleri Federasyon Başkanı İbrahim Yıldız törendeki konuşmasında, "Bugün sadece Srebrenitsa soykırımını hatırlamak, o gün katledilenleri anmakla kalınmamalıdır. Her fırsatta hatırlatmanın yanında bu vahşetin bir daha asla dünyanın hiçbir yerinde tekrarlanmaması için ne gerekiyorsa yapmalıyız" dedi.

'HALEN ÇIKARILMAMIŞ NAAŞLARIMIZ VAR'

Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Aykut Taylan Varlı, 1995 yılında Srebrenitsa'da yaşanan soykırıma dair bilgiler verdi. 1993 yılında Srebrenitsa'nın BM Güvenlik Konseyi tarafından güvenli bölge ilan edilen yerlerden biri olduğunu ifade eden Varlı, “Ne yazık ki 1995'in temmuz ayında Sırplar tarafından büyük bir soykırım gerçekleştirildi. Silahsız Boşnaklar, Avrupa'nın tanklarına karşılık evlerinden söktükleri su borularıyla kendilerini savunurken hayatını kaybetmiştir. 3 aylık bir bebek bile bu soykırımda can vermiştir. Maalesef ki Avrupa buna seyirci kalmıştır. Halen çıkartılamamış naaşlarımız vardır. Srebrenitsa soykırımını gerçekleştirenler, hem tarihin vicdanında hem uluslararası mahkemelerde hem de insanların vicdanında mahkum oldular ve olacaklar. Canlarını kaybeden soykırım kurbanlarını saygıyla anıyoruz" dedi.

'BU BİR İNSANLIK SUÇUDUR'

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan Srebrenitsa Soykırımı'nın acı dolu hatırasını paylaşmak, anmak ve anımsatmak için bir araya geldiklerini vurgulayıp, "Srebrenitsa Soykırımı, 1995 yılında Bosna-Hersek'te gerçekleşmiş tam bir insanlık suçudur. Binlerce Boşnak genç, yaşlı, kadın, erkek demeden acımasızca katledildi. Avrupa'nın göbeğinde, medeni olduklarını iddia eden tüm ulusların gözleri önünde yaşanan bu olay; bizlere insanlığın o en karanlık yüzünü bir kez daha gösterdi. Bu bir insanlık suçudur ve hiçbir insanın bu suç karşısında sessiz kalma hakkı yoktur. Bu soykırımı unutmamakla beraber, dünyanın her noktasında barış, hoşgörü ve insan hakları temelinde buluşmalıyız. Irk, din veya etnik köken ayrımcılığına karşı durmalı ve her fırsatta birlikte yaşamanın önemini vurgulamalıyız. Srebrenitsa Soykırımı, hepimizin ortak acısıdır" dedi.

Srebrenitsa Soykırımı nedeniyle travma yaşayanların halen bunu atlatamadığını, acısının taptaze durduğuna dikkati çeken Pehlivan, "Bu sorun, sadece dayanışmayla ve duyarlılıkla aşabileceğimiz, iyileştirebileceğimiz bir durum. Her zaman söylediğim gibi, mesele iyi günde de kötü günde de birlikte olmak, birlikte iyileşip, birlikte ayağa kalkmak. Bu yürek yakan insanlık dışı soykırımı, bir kez daha kınıyor ve lanetliyorum. Soykırımı gerçekleştirenlerin de Allah katında mutlaka hak ettikleri cezayı bulacaklarına inanıyorum. Soykırımda yaşamını yitiren Bosnalı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Ruhları şad olsun. Rabbim, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir millete bir daha böyle bir acılar yaşatmasın" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Menemen Müftüsü Mehmet Seven, şehitlerin ruhuna dua okudu. Daha sonra protokol üyeleri, Srebrenitsa Anıtı'na karanfil bıraktı. Tören, Srebrenitsa şehitleri için dökülen lokma dağıtımının ardından sona erdi.(DHA)

 

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber