DEÜ çevre günleri başladı

DEÜ çevre günleri başladı

DEÜ çevre günleri başladı

DEÜ çevre günleri başladı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İZMİR,(DHA)

DEÜ çevre günleri başladı

DOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü tarafından düzenlenen ve 11 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek 'Çevre Günleri' etkinlikleri, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı'nda başladı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, üniversite olarak doğaya reçete olacak teknolojileri geliştirecek bilimsel çalışmaları teşvik ettiklerini belirterek, “Çevre stratejimiz kapsamında önümüzdeki dönemde karbon ayak izlerimizi azaltacak ve yenilenebilir kaynaklara yöneleceğiz" iye konuştu. 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü tarafından düzenlenen ve 11 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek 'Çevre Günleri' etkinlikleri, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı'nda başladı. Açılış töreni ile başlayan; panel ve ödül töreni ile devam eden program, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, İzmir Kalkınma Ajansı Yeşil Büyüme Politikaları Birimi Uzman Emine Bilge Eymirli, üniversite mensupları ve 75. Yıl Özel Eğitim Kurumları öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. İnsanlığın tarih boyunca doğayı alt etmeye çalıştığını belirten Vali Köşger, “Endüstri devrimi ile birlikte insan doğayı alt etmiş oldu. Ancak bazı galibiyetler aslında devamında mağlubiyetin habercisi gibidir. İnsan ne zaman ki doğayı alt etti; belki de işte o zaman davayı kaybetti. O günden bugüne bütün faaliyetlerimiz eşyayı tabii formunun dışında suni formlara sokmak üzere geliştirilmeye başlandı. Bu şekilde doğanın da kirlenmesinin önü açılmış oldu. Doğada tamir edilemez tahribatlara yol açıldı. Şimdi şiddetli bir şekilde fark ettik ki aslında kendi habitatımıza zarar verdiğimizi fark etmiş olduk" dedi. 

Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu hatırlatan Vali Köşger, “Her yıl yaklaşık 1 milyon insan işgücü piyasasına katılıyor. Nüfusumuz artmaya devam ediyor. Bu insanların yaşayacağı ve çalışacağı alanları tasarlamak zorundayız. Bunu çevreye en az zararı verecek şekilde yapmayı başarabilmemiz lazım. Geç kalmışlık dezavantaj gibi görünse de bazı durumlarda avantaj da olabilir. Yeni yaşam alanlarını ve çalışma sahalarını, çevreye duyarlı teknolojilerle oluşturarak bu durumu avantaja çevirmeliyiz. Genç nesillere bu bilinci aşılamak açısından üniversitelerimiz bu noktada çok önemli. Dokuz Eylül Üniversitemiz de bu faaliyeti ile duyarlığını en iyi şekilde gösteriyor. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

SORUMLULUKLARIMIZIN FARKINDAYIZ

Düzenledikleri etkinliklerde çevre konusunda farkındalık oluşturmayı DEÜ'nün ve bilim dünyasının çevre ile ilgili çalışmalarını paylaşmayı hedeflediklerini belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Ülkemiz, son yıllarda çevre konusunda gerçekten ciddi adımlar attı, yatırımlar yaptı, kapsamlı önlemler aldı. Mevzuatını güçlendirdi ve yeni yaptırım mekanizmaları geliştirdi. Tabi ki bu süreçte bilim dünyamıza da mutat akademik faaliyetlerinin dışında çevre ile ilgili yeni bir misyon yüklendi. Dolayısıyla bizler de bu konuda çalışmaya, farkındalık oluşturmaya ve sosyal sorumluluk ilkelerimize uygun somut adımlar atmaya özen gösterdik. Bugünkü çevre günleri etkinliğini de bu çerçevede planladık. Bunların sonucu olarak şu anda 12 yerleşkemiz, Sıfır Atık Belgesi'ni almaya hak kazandı. Diğer yerleşkelerimiz için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı zamanda kurum içi eğitimler düzenleyerek mensuplarımızı bilgilendiriyor; bütün iş ve işlemlerimizde çevre ile uyumlu olmaya özen gösteriyoruz" diye konuştu. 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin sergi açtığı ve Solaris Güneş Arabası'nın da sergilendiği açılış töreninde ayrıca,  Rektörlük tarafından düzenlenen Yaşamın İçinden Çevre Fotoğraf Yarışması'nda ve Yaşadığımız Çevre İçin Genç Fikirler Platformu Logo Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi. 


FOTOĞRAFLI


 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber