Pak Bahadır, müzede yaşatılacak

Pak Bahadır, müzede yaşatılacak

Pak Bahadır, müzede yaşatılacak

Pak Bahadır, müzede yaşatılacak

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İZMİR, (DHA)-İZMİR Kültürpark'taki kapatılan hayvanat bahçesinde uzun yıllar tek başına kaldıktan sonra 2007 yılında yaşama veda eden Asya fili Pak Bahadır'ın iskeleti ölümünden 16 yıl sonra müzede sergilenecek. Bilim insanları tarafından yürütülen çalışmayla Pak Bahadır'ın kemikleri gömüldüğü yerden çıkarılıyor. Parçaların birleştirilmesinin ardından ortaya çıkan iskelet Doğal Yaşam Parkı'ndaki Hayvan İskeletleri Müzesi'nde ziyarete açılacak.  

Pakistan'dan 1954 yılında Kültürpark Hayvanat Bahçesi'ne getirilen ve eklem ve kemiklerindeki hastalık nedeniyle yurt dışından gelen uzmanlar ile hayvanat bahçesi yetkililerinin yaptığı operasyonun ardından uyanamayarak 21 Temmuz 2007 tarihinde yaşamını kaybeden Pak Bahadır, ölümünün üzerinden 16 yıl geçtikten sonra Doğal Yaşam Parkı'ndaki Hayvan İskeletleri Müzesi'nde sergilenecek. Pak Bahadır'ın kemikleri, incelemenin ardından tek tek birleştirilecek. Birleştirilen kemikler, iskelet haline getirilerek Sasalı Doğal Yaşam Parkı'ndaki Hayvan İskeletleri Müzesi'nde sergilenecek. Böylece zürafa, su aygırı, dünyanın en büyük kara memelisi olan filin ve timsahın aynı konsept içerisinde bulunan ilk müzesi de İzmir'de olacak. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Osteoarkeoloji Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vedat Onar'ın gözetiminde, uzman ekip tarafından yürütülen bu çalışma ile Pak Bahadır'ın kemikleri incelenerek soy ağacı ve ölüm nedeni hakkında verilere ulaşılacak.

'SADECE İSKELET OLARAK GÖRMEMEK GEREKİYOR'
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Osteoarkeoloji Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vedat Onar, İzmir'in simgeleri arasında yer alan filin iskeletinin çıkarılması ve sergilenmesinin son derece önemli olduğunu söyledi. Kemiklerin arkeolojik olarak inceleneceğini ifade eden Vedat Onar, "250'ye yakın kemik var. İnceleme sonucunda o günkü ölüm koşulunun, lezyonların ne olduğunu belgelemek, yetersiz kalan belgelemeyi tamamlamak istiyoruz. Pak Bahadır'ı tekrar insanların hayatına kazandırmak istiyoruz. Bu durumu sadece iskelet, kemik olarak görmemek gerekiyor. İnceleme sonucunun ardından iskeletlendirme, montaj işlemi yapılacak" dedi.

'TEKRAR O GÜNLERİ YAŞIYORUZ'
Çocukken elmayla beslediği Pak Bahadır'ı iskelet olarak izlenime sunarak insanların görmesini sağlayacaklarını söyleyen Prof. Dr. Onar, "Böyle bir çalışmada yer almak beni çok mutlu ediyor. Ben kemiklerle çalışan bir uzmanım ama bir de insani yönümüz var. Yıllar önce elma verdiğim fili yeniden ayağa kaldırmak ve bunu da insanlara yansıtabilmek beni sevindiriyor. Tekrar o günleri yaşıyoruz. İzmir ile bütünleşmiş, efsane olmuş Bahadır'ı bugüne kazandırıyoruz.  Bir neslin hayatına renk katmış fili tekrar hayata kazandırıyoruz. Büyük bir çalışma. İskelete haline geldiği zaman, onu tanığımız günlere yeniden döneceğiz. Bugün bir iskelet olarak görülebilir ama o günü yaşamış insanların gözünde yeniden canlanacak" ifadelerini kullandı.

Bilimsel olarak incelenecek
Çalışmanın bilimsel boyutuna da değinen Prof. Dr. Onar, "Kayıtlarda geldiği soy ağacı var. Biz gerçekten onun soy ağacını belirleyebilecek miyiz? Onun geçmişini nereye kadar götürebileceğimizi belirlemek istiyoruz. Diğer bir önemli bir yanı da o günün bakım koşulları, o günün hastalık belirtileri. Bu hayvanda gerçekten bir prostat hastalığı mı vardı? Yoksa hastalığı kemiksel problemlerinin ileri safhada olmasından mı kaynaklanıyordu? Bunları bugünkü metot ve yöntemlerle belirleyebilmek istiyoruz" dedi. Mezarın açılıp kemiklerinin çıkarılmasına yönelik eleştirilerin olabileceğine fakat böyle bir çalışmanın dünyanın her tarafında yapıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Onar, şunları söyledi: "Dünyanın her yerinde anıtsal değeri olan, efsaneleşmiş tüm hayvanlar, insanların görselliğine sunulur. Onlar iskelet haline getirilir ve müzelerde sergilenir. Bizim de yaptığımız bu. Ayrıca kemikler sergilemenin ötesinde bilimsel incelemeye tabi tutulacak. Soy kütüğünden, soy dağılımındaki bağlantısına, yetiştirme koşullarına kadar birçok konuda sağlıklı veriye ulaşacağız."

PAK BAHADIR'IN GÖMÜLMESİNDE DE GÖREV ALMIŞTI
Projede yer alan Veteriner Sağlık Teknikeri Murat Şimşek su aygırı, zürafa, timsah gibi birçok canlının iskeletinin bulunduğu Hayvan İskeletleri Müzesi'nde, Pak Bahadır'ın da yer alacağını belirterek, "İzmir'in simgesi ve dünyanın en büyük kara memelilerinden biri olan filin sergi salonumuza katılması için ekip olarak çalışıyoruz" dedi.

Operatör Zafer İşlek Pak Bahadır'ın hayatını kaybettiğinde, onu gömen ekibin içerisinde yer aldığını, şimdi de kemiklerini çıkarmak için yeniden görev aldığını söyleyerek, "Böyle bir çalışma içerisinde olduğum için hem mutlu hem de hüzünlüyüm. Pak Bahadır hayvanat bahçesinin simgesiydi. Biz çocukken hayvanat bahçesine Bahadır'ı görmek için giderdik. Öldüğü zaman çok üzüldüm. O bizim değerimizdi" ifadelerini kullandı.

'KEMİKLERİN ÖLÇÜMÜ YAPILDI'
Veteriner Sağlık Teknikeri İlker Ömer Ertok çalışmanın bugüne kadar Türkiye'de bu konseptte yapılan ilk çalışma olduğunu anlatarak, "Öğrencilerimiz için değerli bir çalışma. Bu çalışmanın yurttaşlar ve özellikle onu canlı olarak görenler için de anılarını tazeleyecekleri bir değer olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Yaban Hayatı Teknikeri Özgün Paftalı planlı, bilinçli ve titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, "Kemikler tek tek ölçüldü. Ağırlıkları hesaplandı. Etiketlendi ve envanter kayıtları tutuldu. Kemikler beklediğimizden temiz çıktı" ifadelerini kullandı.

Veteriner Teknikeri Çağlayan Acunsal Kırcal da "Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiğimiz projeyi yaz sonunda tamamlamayı planlıyoruz. İlk kez böyle bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma içerisinde yer almak mutluluk verici. Bizim için de tecrübe oldu" diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber