hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yağmur nedeniyle Seferihisar mandalinasını mantar hastalığı vurdu

  Yağmur nedeniyle Seferihisar mandalinasını mantar hastalığı vurdu
  expand

  Yağmur nedeniyle Seferihisar mandalinasını mantar hastalığı vurdu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR'in Seferihisar ilçesinde dört gündür aralıksız yağan yağmur dalındaki mandalinaya hasar verdi, üreticileri zor durumda bıraktı.

  Seferihisar'ın mandalina bahçeleri, aralıksız yağan ve mevsim normallerinin çok üstündeki yağmurdan olumsuz etkilendi. Yağışlardan dolayı mandalina bahçelerini sular bastı. Mevsim normallerinin üzerinde yağan yağmur mantar hastalığı getirdi.  Dört gün boyunca sular altında kalan mandalina bahçelerindeki mahsulün üzerinde siyah lekeler (mantar hastalığı) oluşarak tüketilemeyecek hale geldi. Yaşanan olumsuz şartlardan ötürü hasadı aksayan mandalinalar hakkında Seferihisar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (SEFEKO) Başkanı Ahmet Sayarer ve üreticiler açıklamalarda bulundu.

  DEVLET DESTEKLİ SİGORTA HİZMET VERMİYOR

  Mandalinaların ağaçta kaldığını ve piyasa değerini kaybettiğini ifade eden SEFEKO Başkanı Ahmet Sayarer, "Günlerdir yoğun bir şekilde yağan yağmurlardan sonra mandalinalarımızı telef olmuş şekilde bulduk. Mandalinalar tüketilemeyecek duruma geldi. Bahçelerimiz devlet destekli TARSİM sigorta şirketi tarafından sigortalı olmasına rağmen şirket bu olayın kapsam dışı olduğunu söylüyor.  Kooperatifimizin yaklaşık 1000 ton malı ziyan oldu. 10 yıl öncede aynı şekilde bu afeti yaşadık. O zamanda zarar karşılanmamıştı " dedi.

  Zor durumda kalan üreticiler, acilen yetkililerden gereken desteği beklediklerini söyledi.

  Evrim ATAMAN / SEFERİHİSAR (İzmir), (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow