hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İzmir'de Türkiye’nin üretiminde ve ihracatında dünyada lideri olduğu ayvada hasat coşkusu

  İzmirde Türkiye’nin üretiminde ve ihracatında dünyada lideri olduğu ayvada hasat coşkusu
  expand

  İzmir'de Türkiye’nin üretiminde ve ihracatında dünyada lideri olduğu ayvada hasat coşkusu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA)-İZMİR'in Selçuk ilçesinde, Türkiye'nin üretiminde ve ihracatında dünyada lideri olduğu ayvada için 'hasat töreni' düzenlendi.

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, törendeki konuşmasında, "Dünya ayva üretiminin yüzde 24'ünü Türkiye'de gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin ayva ihracatı dünya ayva ihracatının 43'ünü oluşturuyor. Türkiye 2021 yılında 17.7 milyon dolar ayva ihracatı gerçekleştirdi. Bu yıl, şu ana kadar 10 milyon dolarlık ayva ihracatı gerçekleştirdik" dedi.

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Türkiye'nin önemli ayva üretim merkezlerinden İzmir'in Selçuk İlçesinde 'Ayva Hasat Töreni' düzenledi. Törene Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Demircan, Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Acargil, Selçuk İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Fatih Kılıç, AK Parti İlçe Başkanı Hakan Bayraklı, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, üreticiler katıldı.

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Ülkemizde üretilen 55 milyon ton meyve sebzenin yüzde 10’luk bölümü ihracata gidiyor. Dünyada kiraz, incir, kayısı ve ayva üretiminde birinci konumdayız. Vişne, salatalık, kavun ve karpuz üretiminde ikinci sırada, elma, biber, mandalina ve domates üretiminde üçüncü sırada bulunuyoruz. Meyve sebze üretiminde ilk 5’te olduğumuz toplam 15 ürün var" dedi.

  'DÜNYA AYVA ÜRETİMİNİN YÜZDE 24'ÜNÜN TÜRKİYE'DE'

  Uçak, Türkiye'nin Ayva üretiminde yıllık 200 bin tonla birinci sırada, nar üretiminde ise 500 bin tonla 4'üncü sırada yer aldığını kaydetti. Uçak, şöyle devam etti:

  "Dünya ayva üretiminin yüzde 24’ünün Türkiye’de gerçekleştiğine dikkati çeken Uçak, "Türkiye’nin ayva ihracatı dünya ayva ihracatının 43’ünü oluşturuyor. Türkiye 2021 yılında 17.7 milyon dolar ayva ihracatı gerçekleştirdi. Ayva ihracatımızda Rusya, Almanya ve Hollanda ilk üç sırada. 2021 yılında da 132 milyon dolar nar ihracatımız var. Bu yıl şu ana kadar 76 milyon dolarlık nar, 10 milyon dolarlık ayva ihracatı gerçekleştirdik. Nar ihracatımızda ilk 3 sırayı Rusya, Irak ve Almanya alıyor."

  'SELÇUK'TA İKİ PROJE YÜRÜTÜYORUZ'

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak Selçuk bölgesinde şu anda 2 proje yürüttüklerinin atını çizen Hayrettin Uçak, "Ege Üniversitesi ile yürüttüğümüz 'Meyve Kayıplarının Belirlenmesi Projesi' ile narın hasat ve depolama sürecinde yaşanan kayıpları tespit edip en aza indirmeyi planlıyoruz. Yine İzmir İl Tarım Müdürlüğü ile yürüttüğümüz 'İyi Tarım Projesi' ile belirlediğimiz 100 üreticiye eğitimler vererek sertifika almalarını sağlayacağız" dedi.

  Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci de Selçuk’ta kurulan laboratuvarda bugün itibariyle resmi analizlerin yapılacağını duyurdu.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow