hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Singapur ve Endonezya'ya 50 milyon dolar ihracat hedefi

  Singapur ve Endonezyaya 50 milyon dolar ihracat hedefi
  expand

  Singapur ve Endonezya'ya 50 milyon dolar ihracat hedefi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA)-EGE Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Singapur ve Endonezya'ya Sektörel Ticaret Heyeti düzenledi. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkan Yardımcısı Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "Önümüzdeki süreçte iki ülkeye 50 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı hedefliyoruz" dedi.

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Ürünlerinde Hedef Pazarlar URGE Projesi kapsamında 10-18 Mart tarihlerinde Singapur ve Endonezya'ya Sektörel Ticaret Heyeti düzenledi. EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "Araştırmalara göre 2040 yılında dünyanın en büyük 5 ekonomisinden 4'ünün Asyalı olması bekleniyor. Biz 21'inci yüzyılı 'Asya Yüzyılı' olarak görüyoruz. Geçen sene URGE Projemiz kapsamında Hindistan'a çok verimli bir sektörel ticaret heyeti düzenlemiştik. Bu sefer de Birliğimizce URGE Projemiz kapsamında 10-18 Mart 2023 tarihleri arasında küresel ticaretin en önemli oyun kurucularından Singapur ve Endonezya'yı kapsayan bir ticaret heyeti organize ettik" ifadelerini kullandı.  

  'ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİN ARTIRILMASINA YÖNELİK GİRİŞİMLERDE BULUNDUK'
  Türkiye'nin Endonezya ve Singapur ile arasındaki ticaret hacminin 4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini açıklayan Uçak, "Ticaret heyetimizin ilk ayağında 9 Türk yaş meyve sebze ihracatçısı firmamız Endonezya'da 50, ikinci ayağında ise Singapur'da 60'a yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Sonrasında ise Singapur ve Endonezya'da meyve sebze ithalatçıları ve ihracatçıları birlikleri, ithalatçı firmalar ve toptancı hallerini ziyaret ettik. Endonezya ve Singapur'a ürün çeşitliliğinin artırılmasına yönelik girişimlerde bulunduk" dedi.

  İKİ ÜLKEYE 50 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ
  Uçak, sözlerini şöyle sürdürdü: "2022 yılında Türkiye, Singapur ve Endonezya'ya toplamda 805 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamın 6,3 milyon dolarlık kısmını yaş meyve sebze ihracatımız oluşturdu. Yaş meyve sebze ihracatımızın yüzde 38'ini 2,5 milyon dolarını kiraz oluşturuyor. Elma, limon, kayısı da en fazla ihraç ettiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Endonezya 273 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi, Singapur ise dünyanın en önemli re-export merkezi. Karşılıklı anlaşmalar sağlandığı takdirde hızlı sonuç alınabilecek pazarlar. Önümüzdeki süreçte iki ülkeye 50 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı hedefliyoruz."

  Endonezya'da Toplantının açılışına Cakarta Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Ömer Orhun Çelikkol, Cakarta Ticaret Başmüşaviri Erkan Kiper, Cakarta Ticaret Müşaviri Burak Avcı ve Endonezya Yaş Meyve Sebze İhracatçı ve İthalatçıları Birliği Başkanı Ayub A. Fina katıldı. Singapur'da ise Toplantının açılışına Singapur Büyükelçisi Mehmet Burçin Gönenli, Singapur Ticaret Müşaviri Mihriban Esin Arslan ve Singapur Meyve Sebze İhracatçı ve İthalatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Jerry Tan katıldı.

  Singapur ve Endonezya sektörel ticaret heyeti organizasyonlarına Ege İhracatçı Birlikleri'ni temsilen EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Vural Güleç ve Vildan Akgedik katılım sağladı.(DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow