Öğrenciler Urla'da 'Göbeklitepe' sergisi açtı

Öğrenciler Urla'da 'Göbeklitepe' sergisi açtı
Öğrenciler Urla'da 'Göbeklitepe' sergisi açtı

İZMİR ve çevresinde toplamda 9 evde gönüllüleri sayesinde ihtiyaç sahibi çocuklara burs sağlayıp, sosyal gelişimlerine destek olan Gündoğdu Çağdaş Toplum Gönüllüleri'nin Urla'da bulunan 'Evimiz 4 Projesi' kapsamında sergi gerçekleşti. Burs alan 10 öğrenci, temmuz ayında ziyaret ettikleri Göbeklitepe'den esinlenerek yaptıkları resimleri ve kıyafetleri sergiledi.

İzmir ve çevresinde kurdukları 9 evde gönüllüleriyle birlikte ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine katkı sağlayarak, sosyal gelişimlerine destek olan Gündoğdu Çağdaş Toplum Gönüllüleri Derneği bünyesinde faaliyet gösteren 'Evimiz 4 Projesi' kapsamında yürütülen Göbeklitepe Projesi'nin sergisi gerçekleşti. Urla Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan sergide 10 öğrenci, temmuz ayında ziyaret ettikleri Göbeklitepe tapınağıyla ile ilgili bilgileri, çağrışımları sanata dönüştürdü. 30 resim ve taşların üzerine çizilmiş motifleri sergileyen öğrenciler aynı zamanda kendi tasarımları olan ilkçağ kıyafetlerini giyerek bir defile gerçekleştirdi. Derneğin gönüllüleri ve Urlalılardan oluşan ziyaretçiler, sergi boyunca eserlerinin önünde bekleyen öğrencilerden bilgi aldı. Derneğin Urla'da bulunan 'Evimiz 4 Projesi'nden burs alan 10 öğrenci, proje sorumluları Şeyda Şişman, Ayşe Özkök ve Ayşıl Tokcan ile Göbeklitepe'yi yeniden yorumladı.

'Evimiz 4 Projesi' gönüllüsü Şeyda Şişman, öğrencilerle birlikte Göbeklitepe'de çok öğretici bir gezi yaptıktan sonra projeye başladıklarını anlatarak, "Dut ağacı onlara çok enteresan geldi. Göbeklitepe'nin ruhunu koruduğunu düşündüler. Buraya geldiklerinde Anadolu motifleriyle beraber, geçmişten günümüze gelen semboller arasında bağlantı kurdular. Turna kuşu, tilki ve yılan gibi en belirgin motifleri aldılar. Dut ağacı üzerinden hikayeyi başlatıp, Göbeklitepe'yi yeniden yarattılar. Hayal kurdular, çok keyifli bir yolculuktu. Çocuklar çok yaratıcı. İlkçağdan başlayarak bir koridor oluşturduk, sadece resim değil, taşlara mağara resimleri de çizdiler. Göbeklitepe'de hep el motifleri gördüler ve günümüzdeki Fatma'nın eli ile birleştirdiler. İnsanların buraya gelip çocukları dinlemesi gerekiyor. Hepsi kendi Göbeklitepe hikayesini anlatıyor. Çocuklar şimdi kitap yazıyorlar, imza günleri yapacağız. Göbeklitepe'yi kendi gördükleri ve anlamlandırdıkları şekilde yazıya döküyorlar. Bu yazılar kitaplaştırılacak" dedi.

'ESERİMDE GÖK KADINI ANLATTIM'

Projede görev alan öğrencilerden Aleyna Yurdakul (12), "2'inci sınıftan beri 'Evimiz 4 Projesi'nden burs alıyorum. Göbeklitepe'de yeni bilgiler öğrendik. Dut ağacı ile ilgili bir kitap yazacağız. Yaptığım resimlerde, gök kadını anlattım. Göbeklitepe'nin gökten görünüşü çizdim. Birinde de aşağıdan yukarıya doğru görünüşü anlattım. Kıyafetleri kendimiz tasarladık, hocalarımız dikti. Eski çağ adamlarına baktık, normal giysiler gibi değil kesilmiş ve dikilmemiş tasarımlar yaptık. Herkes kafasındakileri çizdi. Genelde şaşalı takılar takmayı seviyorlardı, sanırım korkutucu olmak için. Biz de takıları o şekilde tasarladık" diye konuştu.

Sergi, 26 Ocak saat 17'ye kadar ziyaret edilebilecek.

Melis KARAKUZULU/İZMİR, (DHA)

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS