Elbistan'da pandemi sonrası ekonomi için atılacak adımlar masaya yatırıldı

Elbistan'da pandemi sonrası ekonomi için atılacak adımlar masaya yatırıldı
Elbistan'da pandemi sonrası ekonomi için atılacak adımlar masaya yatırıldı

Ömer KOÇ/ELBİSTAN(Kahramanmaraş), (DHA)- KAHRAMANMARAŞ'ın Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz'ün başkanlığında toplanan 9 meslek odası temsilcisi, ilçe ekonomisinde pandemi sonrasında hızlı bir toparlanma sağlanması amacıyla atılacak adımları masaya yatırdı.

Mükrime Hatun Kültürevi’nde yapılan toplantı toplantıda ilçe ekonomisinin mevcut durumu ele alınırken, pandemi sonrasıyla ilgili de ticari hayata canlılık katacak fikirler dile getirildi. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, pandeminin ticari hayatta oluşturduğu karamsar havayı dağıtmak ve sonrası için de kararlı adımlar atmak istediklerini söyledi. Oda başkanlarının fikir ve önerileri doğrultusunda genel çerçeveyi çizdiklerini ifade eden Gürbüz, ana hatları da en kısa sürede belirleyeceklerini kaydederek şöyle devam etti:

"Elbistan’ımızın ticaretinin geliştirilmesi ile ilgili olarak oda başkanlarımızla bir çalışma başlattık. Pandemi sonrasında Elbistan ticaretiyle ilgili değerlendirmeler yaptık. Ticaretin normal seyrine kavuşmasıyla ilgili alınması gereken tedbirler; bundan sonraki süreçte hükümetimizin yapmış olduğu destekler, vatandaşımızın ve özellikle esnafımızın beklentileri, yerelde yapılması gerekenleri değerlendirdik. Hükümetimizin esnafımızla ilgili yapmış olduğu çalışmalar, esnaflarımız tarafından takdirle karşılanıyor. Bizler de yerel idare olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanlarımız ve oda başkanlarımızın öngörüleri doğrultusunda yerel esnafı destekleme adına bir kampanya başlatmıştık. Bu kampanyada esnafımızın yanında olduğumuzu, tüm imkânlarımızla onları desteklediğimizi ve vatandaşlarımızın da özellikle pandemi sonrası ticari hayatın normale kavuşmasıyla ilgili beklentilerini karşılayabilmekle ilgili tedbirler almak üzere çalışmalar yapıyoruz."

PAKSOY: VATANDAŞLARIMIZI, ALIŞVERİŞLERİNİ ONLİNE DEĞİL DE YEREL ESNAFTAN YAPMALARINI SAĞLAMAK İSTİYORUZ

Odalar adına açıklama yapan Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy da esnafın ilçe ekonomisinin bel kemiği olduğunu, esnafın ayakta kalması için ortak hareket edeceklerini belirterek şunları söyledi:

"Covid-19 salgını ve pandemi nedeniyle esnafımızın yaşadığı sıkıntılar hepimizin malumu. Bu toplantıyla da hem pandemi sürecinde hem de sonrasında esnafımıza, kent ekonomisine nasıl can suyu katarız ve önlemler alırız konularını görüştük. Ayrıca, ilçe ekonomisini nasıl daha ileriye götürürüz konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Oda başkanlarımızın önerilerini hayata geçirmek için önümüzdeki günlerde yeni kararlar alacağız. Sayın Başkanımız, esnafın yanındayız kampanyası başlattı. Vatandaşlarımızı, yerel esnaflarımıza yönlendirmek ve alışverişlerini mümkün olduğunda online değil de yerinden yapmalarını sağlamak istiyoruz. 150 bin nüfusun olduğu ilçemizde tahminen 30 bin hane var. Bu 30 bin hanenin 15 binini günde bir defa esnafımızdan alışveriş yapmasını teşvik edeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde inşallah başarılı oluruz.”

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS