hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kahramanmaraş’ta Uluslararası Festival heyecanı

  Kahramanmaraş’ta Uluslararası Festival heyecanı
  expand

  Kahramanmaraş’ta Uluslararası Festival heyecanı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na edebiyat alanında başvuran Kahramanmaraş'ta uluslararası festival heyecanı yaşanıyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği şair ve yazarlar nedeniyle edebiyatın başkenti olduğunu belirterek 16 Kasım'da ilki yapılacak olan  1'inci Uluslararası Edebiyat ve Şiir Günleri'nin heyecanını yaşadıklarını söyledi.

  Edebiyatın 7 Güzel Adam'ının şehri olan ve 7 Kasım'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı ve tünellerine ünlü halk ozanı ve edebiyatçıların isminin verildiği Edebiyat Yolu'nun bulunduğu Kahramanmaraş'ta 1'inci Uluslararası Edebiyat ve Şiir Günleri için hazırlıklar tamamlandı.

  UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına katılmak isteyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek ve festival havasında geçecek olan 1'inci Uluslararası Edebiyat ve Şiir Günleri'nde Kahramanmaraş 10 farklı ülkeden şair ve yazarı ağırlayacak.

  'Sözümüz Var' sloganı ile gerçekleşecek festivalde amaç ise 7 Güzel Adam'ın memleketi Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği ünlü şair ve yazarlarını bir dizi etkinlikler ile Türkiye ve dünyaya tanıtmak.

  5 gün sürecek 40’ın üzerindeki etkinliklerde portre, şiir, öykü ve deneme yarışmaları ödül töreni, Aşık Mahzuni Şerif besteleri ses yarışması ödül töreni, şiir geceleri, okur yazar buluşmaları, konferans ve paneller gerçekleştirilecek. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, 1'inci Uluslararası Edebiyat ve Şiir Günleri'nin ödül töreniyle sona ereceğini belirterek, "Şiir ve Edebiyatın başkenti özelliğimizi daha geniş bir kitleye aktarmak istiyoruz. UNESCO için ciddi bir çalışmamız. 1.’sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Şiir ve Edebiyat günlerini çok önemsiyoruz. Çünkü Sözümüz var sloganıyla yola çıkıyoruz" dedi.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow