Kurtuluş destanının kahramanları öğrencilere anlatıldı

Kurtuluş destanının kahramanları öğrencilere anlatıldı
Kurtuluş destanının kahramanları öğrencilere anlatıldı

KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'ücü yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferanslarla öğrencilere destanın kahramanları anlatılıyor.


Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Valiliği'nin koordinesinde düzenlenen Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında Araştırmacı-Yazar Serdar Yakar, Güzel Sanatlar Lisesi'nde 'Kahramanmaraş'ın milli mücadelesinde öncü olmuş şahsiyetler' konulu bir konferans verdi.


Kurtuluş destanının mimarlarını öğrencilere aktaran Yakar, “Fransızların Ermeni azınlıkla işbirliği yaparak Maraş halkını sindirmek istemesi, büyük bir direniş destanı yazılmasının en büyük etkeniydi. Bölgedeki ilk direniş ve teşkilatlanma faaliyetleri kendini savunmak durumunda olan bölge halkından geldi. Kahramanmaraş'ın köklü birçok ailesi kahramanlık destanının öncülerinden oldu. Bu ailelerden biride Dulkadiroğlu Beyliği döneminde Osmanlı tarafından Maraş'a yerleştirilen Beyazıt ailesidir" diye konuştu.


Milli mücadelede Kahramanmaraş'ın kurtuluşu için çaba harcamış, öncü olmuş Senem Ayşe’den Zafer Beyazıt’a, Muharrem Beyazıt kardeşlerden Mıllış Nuri'ye ve Muallim Hayrullah Efendi'ye kadar kurtuluş destanının kahramanlarının anlatıldığı konferansların il genelinde devam edeceği ve etkinliklerin 12 Şubat’a kadar süreceği belirtildi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS