hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kars’ta mahkumların el emekleri sergilendi

  Kars’ta mahkumların el emekleri sergilendi
  expand

  Kars’ta mahkumların el emekleri sergilendi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bedir ALTUNOK / Volkan KARABAĞ / KARS, (DHA)- KARS’ta T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarındaki hükümlülerin yaptıkları resim ve el sanatları sergisi Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde sergilendi.

  Kars Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen el emeği göz nuru eserler, açılan sergi ile Kars halkının beğenisine sunuldu. Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde açılan, tamamının hükümlü ve tutukluların 17 Ekim tarihinden itibaren yaptığı kara kalem, yağlı boya filograji ve ev tekstili gibi eserlerden oluşan serginin açılışını Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez ve kent protokolü gerçekleştirdi. Binden fazla ürünün satışa sunulduğu sergi 4 Haziran 2023 tarihine kadar açık kalacak.

  Düzenlenen açılış töreni öncesi açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, “Açılışını yapacağımız sergi Kars T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklularımızın İş Yurtları Daire Başkanlığı'nın kurmuş olduğu kurslar kapsamında yapmış oldukları el ürünleridir. Buradaki faaliyetlerin şimdi göreceğimiz ürünler gibi gözle görülür neticeleri yanında bir de infaz aşamasında çok büyük katkıları var. Burada emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Özellikle kurum idarecilerimize, üreticilerimize, hükümlü ve tutuklularımıza hayırlı olmasını temenni ediyorumö diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz ise “Başsavcılığımızın organizesiyle ve katkılarıyla hükümlü ve tutukluların eserlerinden oluşan resim sergisini açacağız. Yaklaşık 10 gün önce hükümlü ve tutukluların sosyalleşmesini ve meslek sahibi olmalarını teşvik etmek amacıyla Kars Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunda faaliyete geçirilen tekstil atölyesinin açılışı gerçekleştirmiştik. Oradaki hükümlülerimizin, tuttuklarımızın üretici olması, bir şeyler ortaya çıkarması, el emeklerini ortaya çıkarması hem tabii ki onları üretici bir iş gücü, üretici bir insan olma yönünde adım atmalarına neden oluyor hem de tabii ki sosyal hayatla toplumumuzla kaynaşmaları yönünde de önemli katkılar sağlıyor. Bu anlamda bu tür faaliyetlerin, eserlerin ortaya çıkarmasının çok kıymetli olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Başsavcılığımıza, personelini, bütün cezaevi kurum personelimize ve emeği geçen bütün herkese huzurlarınızda teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Hayırlı olmasını diliyorumö dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurdele kesiminin ardından Vali Öksüz, Başsavcı Amanvermez ve protokol üyeleri sergiyi gezerek kurs öğretmenlerinden bilgi aldı.


   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow