Belediyenin dağıttığı domates fideleri ürün verdi

Belediyenin dağıttığı domates fideleri ürün verdi
Belediyenin dağıttığı domates fideleri ürün verdi

KAYSERİ, (DHA) - KOCASİNAN Belediyesi tarafından organik ürünlerin üretimi ve tüketimine destek olmak amacıyla dağıtılan domates fideleri ürünlerini verdi. Domates fidelerini yetiştiren vatandaşlar, elde ettikleri ürünlerin bir kısmını sofrada tüketirken bir kısmını ise geleneksel yöntemlerle salça yaptı.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Erkilet General Emir Mahallesi’nde geleneksel lezzetleri sofralara taşımak için kışlık hazırlıklarını yapmaya başlayan vatandaşlarla bir araya geldi. Geleneksel yöntemleri kullanarak hazırlık yapan vatandaşlarla yakından ilgilenen Başkan Çolakbayrakdar, odun ateşinde uzun süre kaynatılarak salça haline getirilen salçalıkların yapım sürecinde vatandaşlara yardımcı oldu.

Başkan Çolakbayrakdar, sağlıklı üretim ve tüketimin önemine değinerek, "Vatandaşlarımıza dağıttığımız organik domates fideleri ürünlerini vermeye başladı. Yüzde yüz doğal fidelerden yetişen ürünler, hem toplumun hem de gelecek nesillerimizin sağlığını korumak adına oldukça değerli. Kayseri’de yöresel adıyla ‘Karahıdır’ olarak bilinen yerli tohumlardan elde edilen domates fidelerini alanlar, buradan elde ettikleri tohumluk çekirdeklerle gelecek yıllarda bu ürünlerin devamını sağlayabiliyorlar. Çünkü bu fidelerden elde edilen tohumlar çekirdeğinden kendisini sürdürebilen, yeni fideler oluşturabilen ürünlerdir. Fideleri yetiştiren vatandaşlarımız, lezzetli, doğal kokulu ve bereketli domatesler elde ettiler. Vatandaşlarımız domatesleri, hem günlük tüketimde kullanıyor, hem de kışlık hazırlıklar kapsamında salça yapıyor." dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS