hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  KTO Başkanı Gülsoy'dan ihracat rakamı değerlendirmesi

  KTO Başkanı Gülsoydan ihracat rakamı değerlendirmesi
  expand

  KTO Başkanı Gülsoy'dan ihracat rakamı değerlendirmesi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KAYSERİ,(DHA)- KAYSERİ Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Gülsoy, “Pandeminin artmasına rağmen geçtiğimiz yılki ihracatımızı geride bırakarak en yüksek ağustos ayı ihracat rakamına ulaşmayı başardık. İlk 8 ayda ihracatımız yüzde 44,4 artmıştır. Bu başarıya imza atan tüm ihracatçı üyelerimizi yürekten kutluyorum“ dedi.
  TÜİK’in ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “TÜİK verilerine göre 2020 yılı için Kayseri İhracat rakamları Ağustos Ayı 207 milyon 565 bin dolar iken 2021 yılı Ağustos ayında 306 milyon 170 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 47,5’dir. Kayseri İthalatımız ise Ağustos ayında 157 milyon 405 bin dolar olmuştur. Pandeminin artmasına rağmen en yüksek Ağustos ayı ihracat rakamına ulaşmayı başardık. 2021 yılı Ağustos döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak olmuştur. Ayrıca, Almanya, ABD, İsrail ve Birleşik Krallık’tır” diye konuştu.
  Başkan Gülsoy, Kayseri olarak 2021 yılı hedefine emin adımlarla ilerlediklerini kaydederek, “Kovid-19 salgınının getirdiği her zorluğa rağmen ihracat rakamlarımız ülkemiz ve ilimiz bazında rekorlar kırmaya devam ediyor. Dış ticarette oldukça olumlu bir tabloya sahibiz. Sanayinin çarkları giderek daha hızlı dönmekte, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız salgına rağmen çalışmaya, üretmeye, insanımız için istihdam oluşturmaya devam etmektedir. Ağustos ayı ihracat rakamlarını incelediğimizde ülkemiz ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51,9 artışla 18 milyar 916 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 23,6 artarak 23 milyar 175 milyon dolar olarak gerçekleştirmiştir. Bu sayede ocak-ağustos döneminde ihracatımız, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 37 artışla 140,2 milyar seviyesine çıkmıştır” ifadelerini kullandı.
  İhracatçıları tebrik eden Gülsoy, “İhracatçılarımız zaferden zafere koşmaktadır. İhracatımızdaki olumlu gidişat, bize geleceğimize dair umut ve güç vermektedir. Kayseri’de yılın ilk 8 ayını geçtiğimiz yıla kıyasladığımızda ihracatımız yüzde 44,4 oranında artmıştır. Tüm bu gayret ve çalışmalar ve ihracatçılarımızın azmi ile Kayseri’de ilk 8 ayda 2 milyar 247 milyon 717 bin dolar ihracata ulaştık. Gelecek açısından umut verici bir seviyeye ulaşmak, şehrimiz açısından gurur vericidir. Üyelerimizin yeni pazarlar bularak üretim ve ihracatın daha çok ivme kazanacağını düşünüyorum. Her ay artan ihracat rakamlarımızla birlikte koyduğumuz hedef olan 3.5 milyar dolara ulaşacağımızı düşünüyorum. Giderek artan ihracat rakamlarımız bizleri bu konuda umutlandırmaktadır. Bu başarıya imza atan tüm ihracatçı üyelerimizi, çalışanlarını ve emeği olan herkesi tebrik ediyorum” dedi.
  FOTOĞRAFLI

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow