Turizmciler Kilis'i ziyaret etti

Turizmciler Kilis'i ziyaret etti
Turizmciler Kilis'i ziyaret etti

Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)- KİLİS İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, İpek Yolu Kalkınma Ajansı desteği ile yürütülen 'Kilis Gastronomisi Dünyaya Açılıyor' projesi kapsamında farklı şehirlerde turizm sektöründe faaliyet gösterenler kente davet edildi. Şehri gezen sektör temsilcilerine kent gastronomisi tanıtıldı.

TURSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir ile birlikte farklı illerden gelen turizm acentesi sahipleri ve rehberler Kilis'i gezdi. Kentteki tarihi yerleri dolaşan sektör temsilcileri, daha sonra yöresel yemekleri tattı.

'BURADA UZAKTAN GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ OLUMSUZ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL'

TURSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Kilis’e gelmeden önce farklı ön yorgaları bulunduğunu ifade ederek, “Kovid 19’un hayatımızda olması nedeniyle, 'acaba neler ile karışılacağız? Kovid 19 riski nedir?' diye, böyle bir endişemiz vardı.  Bunanla birlikte Kilis sınırda olan bir ilimiz olması nedeniyle güvenlik endişemiz vardı.  Bu endişe içerisinde buraya geldik, Kilis’e geldiğimizden itibaren ön yargılarımız tamamen ortadan kalkmıştır. Kilis’in hem Kovid 19 tedbirleri alınmış, mekansal olarak,  şehirsel olarak, kamu neslinde görevliler tarafından gerekli tedbirlerin alındığını gördük.  Çok güvenli bir şekilde gezimizi, seyahatimizi gerçekleştirdik. Kilis’in Suriye sınırında olması nedeniyle diğer endişelerimiz ortadan kalkmıştır.  Hiç burada uzaktan düşündüğü gibi olumsuz bir durum söz konusu değildir.  Gayet asayiş sağlanmış güvenlikte hiçbir sıkıntı yoktur. İstanbul’un bir semtinden güvenlik açısından buranın daha güvenli olduğunu söyleyebilirim.  Kilis’e geldikten sonra birçok yönünü öğrendim.  Kilis’in tarihten beri tamamen bir gastronomi şehri olduğunu, bir yemek kültürü olduğunu, mutfak kültürünün olduğunu, çok derin ve güçlü olduğunu gördüm. Hemen yanı başında Gaziantep’in olması nedeniyle biraz Gaziantep’in gölgesinde kalmıştır. Yetkililerden öğrendiğimiz 240’dan fazla yemek çeşidinin, Gastronomi de, mutfak çeşidinin olduğunu öğrendik. İki gündür de 20-30 tanesini de tatma fırsatı bulduk. Hepsi birbirinden farklı lezzettir” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS