Deneme ekimi yapılan siyez ve kavılca buğday hasat edildi

Deneme ekimi yapılan siyez ve kavılca buğday hasat edildi
Deneme ekimi yapılan siyez ve kavılca buğday hasat edildi

 


Vahit İŞBAŞARAN/PINARHİSAR(Kırklareli),(DHA)-KIRKLARELİ'nin Pınarhisar ilçesinde deneme olarak ekilen siyez ve kavılca cinsi buğdayın hasadı gerçekleştirildi.


Pınarhisar Kaymakamlığı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün işbirliği halinde 2017 yılında başlatılan siyez ve kavılca buğdayı üretimini yaygınlaştırmak amaçlı çalışmalar devam ediyor. Bu yıl ilçenin Poyralı köyünde kurulan deneme alanında tarla günü düzenlendi. Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren, kurum ve kuruluşların  amirleri ve davetlilerin katılımlarıyla gerçekleştirilen tarla gününde 4 dekar alan hasat gerçekleştirildi. 2 dekar alanda ekimi gerçekleştiren siyez buğdayından dekar başına 150 kilo, 2 dekar alanda ekilen kavılca buğdayından da dekar başına 150 kilo verim elde edildi.

Bu sene 3 köyde gerçekleştirilen demonstrasyon alanlarından İslambeyli köyünde yetiştirilen siyez buğdayı verimi dekar başına 110 kilo, Kurudere köyünde yetiştirilen kavılca buğdayının verimi dekar başına 90 kilo, siyez buğdayı verimi de 90 kilo olarak tespit edildi.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS