hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dip Çamuru Projesinde hazırlıklar başladı

  Dip Çamuru Projesinde hazırlıklar başladı
  expand

  Dip Çamuru Projesinde hazırlıklar başladı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİT (Kocaeli), (DHA) - İZMİT Körfezi Doğu Baseni Dip Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmeti Projesi kapsamında çalışmalara başlanırken, ilk etapta 1 milyon 225 bin metrekare alanda dip çamuru tarama çalışması yapılacak.

  İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmeti Projesi kapsamında koordinasyon ve değerlendirme toplantısına Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Yatırım ve Projeler Dairesi Başkanlığı, Kocaeli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, yüklenici ve proje danışmanı İstanbul Üniversitesi'nden yetkililer katıldı. Toplantı öncesi heyet, Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem ile birlikte depolama alanlarını inceledi.

  İLK ETAPTA 1 MİLYON 100 BİN METREKÜP DİP ÇAMURU
  Proje, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklığında hayata geçiriliyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından bütçesi onaylanan proje ile İzmit Körfezi doğu baseninde bulunan dip çamurunun temizlenmesi amaçlanıyor. İlk etapta, 1 milyon 225 bin metrekare alanda bulunan dip çamuru; tarama, susuzlaştırma gibi işlemlerden geçirildikten sonra yaklaşık 1 milyon 100 bin metreküp kuru çamur depolama alanına taşınacak.

  ÇAMURUN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARAR AZALTILACAK
  İzmit Körfezi’nin doğu baseninde geçmiş yıllardan günümüze, gerek akıntılar, gerek yüzeysel sular ve gerekse insan faaliyetleri vasıtası ile dip çamuru birikmesi olmuştu. Biriken dip çamuru ile ilgili olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜBİTAK MAM ve İstanbul Üniversitesi’ne yaptırılan çalışmalarda; dip çamurunun, su sirkülasyonu azaltarak, özellikle lodos gibi meteorolojik olaylarda koku ve bulanıklığa sebep olmakta ve ayrıca hem biyolojik olayları tetiklemekte hem de çözünmüş oksijeni tüketerek deniz ekosistemi için olumsuz çevresel koşulları oluşturduğu belirtilmişti. Ayrıca bununla birlikte Marmara Denizi’nde yaşanan ve tüm ekosistemi olumsuz olarak etkileyen müsilajın oluşumunu tetiklediği ortaya konulmuştu.
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow