Konya Büyükşehir Belediyesi'nden 'Erkan Bağımlılığı Çalıştayı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden 'Erkan Bağımlılığı Çalıştayı
Konya Büyükşehir Belediyesi'nden 'Erkan Bağımlılığı Çalıştayı

Mehmet IŞIK/KONYA,(DHA)- KONYA Büyükşehir Belediyesi’nin “Ekranla Oynama, Akranla Oyna” projesi kapsamında Ekran Bağımlılığı Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Her türlü şiddet içeriğinin çocuklarımızın yaşlarına uygun olmayan içeriklere çok kolay ulaşımın olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bizim görevimiz ekran bağımlılığına karşı kılavuzluk etmek ama önce kendimize bakıp sonra çocuklarımıza doğru bir yol çizelim.''dedi. 

 Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, çocuklarda ekran bağımlılığının, üzerinde istişare edilerek çözüm oluşturulması gereken çok önemli bir konu olduğunu belirtti. Teknolojiye asla karşı olmadıklarını ifade eden Başkan Altay, “Derdimiz bunun bir disipline edilmesiyle ilgilidir. Biz bu anlamda çocuklarımızın teknolojiyle daha yakından tanışmaları için Bilim Merkezimizle çok ciddi çaba sarf ediyoruz. Geçtiğimiz ay Çin’de Konya’yı temsil eden çocuklarımız Dünya Eğitim Robotları Yarışması’nda ciddi ödüller aldı. Bu konuda çocuklarımızın teknolojiyi sadece kullanan değil, teknolojiyi üreten bireyler haline gelmesi için ciddi bir çaba sarf ediyoruz. Ama toplumsal olarak çocuklarımızı ekranların değil, bizim yetiştirmemiz gerekir” dedi.

Ekran bağımlığının kontrol edilemediği bir alan olduğunu belirten Altay, ''Bu alan kontrol edemediğimiz bir alana dönüştü. Her türlü şiddet içeriğinin çocuklarımızın yaşlarına uygun olmayan içeriklere çok kolay ulaşımın olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bizim görevimiz kılavuzluk etmek ama önce kendimize bakıp sonra çocuklarımıza doğru bir yol çizelim. İnşallah bu sorunun üstesinden geleceğiz. ''dedi,

Psikiyatri Uzmanı ve Yazar Kemal Sayar “Ekran Bağımlılığı” hakkında konferans verdi. Herkesin sanal ortamda gerçek ortama istikametini çevirmesi gerektiğini kaydeden Sayar, “Günümüzün en önemli sorunlarından biri sanallıkla gerçek hayat arasında melez hayatlar yaşıyor olmamız. Bir ekrana baktığımız süre içinde biz orada değiliz. Bir lokantaya gidin, bir kafeye gidin. İnsanların karşısındakilerin yüzüne bakmak yerine ekrana bakıyor. Ben buna ‘çevrimiçi hayat’ diyorum. Bizim çevrimiçi hayatlardan çevrimdışı hayatlara daha çok çıkmamız gerekiyor. Melez hayatlardan kurtulup organik sahici insan ilişkilerine dönmemiz lazım. Çünkü insanın yüz yüze bakabilmesi büyük bir nimet. Bir insanın yüzüne baktığımız zaman aynı zamanda o yüzü görmekle daha ahlaklı davranmaya mecbur oluyoruz.''diye konuştu. 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS