hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gönüllü öğretmenler depremzedeler için seferber oldu

  Gönüllü öğretmenler depremzedeler için seferber oldu
  expand

  Gönüllü öğretmenler depremzedeler için seferber oldu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Salih BÜYÜKSAMANCI/ KONYA, (DHA)-TÜRKİYE Gönüllü Öğretmenler Platformu, depremzede öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için  adete seferber olup, onlara gerek yüz yüze, gerekse internet aracılığıyla uzaktan eğitim veriyor. Sosyal medya aracılığıyla oluşturulan platformun kurucusu Fizik Öğretmeni Fatih Keskin, 400 civarı öğrenciye eğitim verdiklerini ve bunun160'nın da  Konya'da olduğunu belirterek,  "Konya'da 160 öğrencimiz var.  Onların çoğuna yüz yüze eğitim veriyoruz.  Deprem bölgelerinde olan öğrencilere ise internet aracılığıyla uzaktan ders veriyoruz. Onlar ülkemizin gelecekleri oldukları için elimizdeki tüm imkanları sağlamaya çalışıyoruz.  " dedi. 
  Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7,7 ve 7,6'lık depremden 11 il etkilendi. Bu illerde bulunan öğrencilerin eğitimlerinde de aksamalar yaşandı. Öğretmen Fatih Keskin,  depremzede öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için sosyal medya aracılığıyla Türkiye Gönüllü Öğretmenler Platformu kurdu. 500'ü öğretmen yaklaşık 580 gönüllü, hem deprem bölgesinde, hem de başka kente göç eden depremzede 400 civarında öğrenciye  gerek yüz yüze, gerekse internet aracılığıyla uzaktan eğitim veriyor. 
  Öğrencilerin genellikle lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan kişiler olduğunu belirten Fatih Keskin, şunları söyledi:
  ''Depremin ilk günlerinde AFAD'a yardım toplarken, eğitimci olarak, eğitim gereksinimi olduğuna kanaat getirdim. Ne yapabilirdim derken sosyal medya üzerinden bir sayfa açtım. Bu sayfa üzerinde gönüllülerimiz artınca whatsapp grubu üzerinden devam ettik. Platform kısa bir sürede çok güzel öğretmenlere ve öğrencilere ulaştı. Özellikle öğrencilerimizin özverisi bize ışık oluyor." dedi.  
  'GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLERİ BEKLİYORUZ'
  Gönüllü öğretmenlere ihtiyaçları olduğunu söyleyen Keskin, "500 gönüllü öğretmen ve 80 de gönüllü hekim ve üniversitede öğretim görevlilerinden oluşan bir kadroya ulaştık. Gereksinimlerine göre 'on-line' veya yüz yüze eğitimlere devam ediyoruz. 500 öğretmenimizin yaklaşık 100'ü Konya'da örgün olarak eğitimlere devam ediyor. Konya'da 160 öğrencimiz var.  Onların çoğuna yüz yüze eğitim veriyoruz.  Deprem bölgelerinde olan öğrencilere ise internet aracılığıyla uzaktan ders veriyoruz. Onlar ülkemizin gelecekleri oldukları için elimizdeki tüm imkanları sağlamaya çalışıyoruz. Kitap ve kırtasiye desteğine ihtiyacımız var. Bazı öğrencilerimize de burs desteğine ihtiyacımız var. Ayrıca platformumuza katılmak isteyen gönüllü öğretmenlerimizi de bekliyoruz." diye konuştu.  
  'BENİ ÖĞRENCİLERİM GÜÇLENDİRDİ'
  Gönüllü Edebiyat Öğretmeni Sema Çavdarcı ise, depremden çok etkilendiğini ancak öğrencileri sayesinde toparlandığını belirtti. Çavdarcı, "Bu platformda ben de gönüllü öğretmenlik yapıyorum. 2 öğrencim var.  Bir öğrencim Gaziantep'ten bize ulaştı. Bir öğrencimde Hatay'dan Mersine taşındı, onlarla ilgileniyorum.  Öğrencilerle uzaktan eğitime devam edecektik, ancak kendisinin internet sorunu olduğu için soru çözümleriyle devam ediyoruz. Ben depremden çok etkilendim. Benim akrabalarım da deprem bölgesindeydi. Depremin psikolojisini uzunca bir süre atlatamadım. Tanıdığım ve tanıştığım öğrencilerimin yaşama sevinçleri beni çok mutlu etti. Karşılaştığım öğrenciler çok güçlülerdi. Beni güçlü tutan aslında öğrencilerimdi." dedi.
  Deprem nedeniyle Kahramanmaraş'tan Konya'ya taşınan üniversiteye hazırlanan   Fatmanur Özavcı(19), ilk etapta derslerine yeniden adapte olmak için zorlandıklarını belirtti. Deprem günü yaşadıklarını da anlatan Özavcı, şunları söyledi:
  ''Deprem sırasında ağabeyim odamıza geldi.  Ağabeyim, ben ve kardeşim yatağın kenarına çöktük. Deprem yavaşladıktan sonra da montumuzu alıp dışarı çıktık. Biz yaklaşık 1 hafta boyunca yakınlardaki bir okulda kaldık. Yemek yiyemiyorduk.  Bunu söylerken bile utanıyorum. Çünkü o anda insanlar enkazın altındaydı. Yemeye içmeye utandığımız bir andı. Teyzemler, Konya'ya geldi. Onlar aracılığıyla biz de Konya'ya geldik. Buradaki hocalarla tesadüfen karşılaştım. Hepsi o kadar iyiler ki anlatamam. Onlar bana bir abla,  bir ağabey olarak yaklaşıyor. Onlara minnettarım. Derse tekrar adapte olmak zorlayıcı bir süreçti biz gençler zaten zorlu bir süreçten geçiyoruz. Şu an elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum."  

  'ÜLKEMİZİ, KÖTÜ İNSANLARIN DÜŞÜNCELERİNDEN BİZ KURTARACAĞIZ'
  Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden Konya'ya gelen 11'inci sınıf öğrencisi Buket Sena Türkmen (17) deprem günü yaşadıklarını anlattı. Türkmen, "İlk depremde evdeydik bir müddet arabada kaldık. 2'nci deprem ise öğle namazına denk geldi. Ben arkadaşımla birlikte onların 1'inci kattaki evine abdest almaya girdim. O sırada sallanmaya başladı. Biz daha sonra binadan çıktık. Ailem beni enkazın altında kaldığımı zannetmiş. Birbirimizle iletişim kuramadık, telefonlar çekmiyordu. Öyle kötü bir andı. Zaten  enkazlar nedeniyle yollardan geçilmiyordu. Hareket edemiyorsun, çünkü insan çığlıkları duyuyorduk. Daha sonra annemlere kavuştum. Yakınlarım, arkadaşlarım ve öğretmenlerim öldü. Hedefim küçüklükten beri öğretmen olmak. Çok seviyorum öğretmenliği, umarım olurum. Eğitimim için kendimin çabalaması gerektiğini düşündüm.  İnternet üzerindeki gruplardan buldum. Yaşıtlarıma seslenmek istiyorum; ülkemizin geleceği bizlerin elinde ve ülkemizi, kötü insanların düşüncelerinden biz kurtaracağız. Devletim ve milletim için çalışmaya hazırım." dedi. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow