hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Selçuklu'da 29 bin ton atık ekonomiye geri kazandırıldı

  Selçukluda 29 bin ton atık ekonomiye geri kazandırıldı
  expand

  Selçuklu'da 29 bin ton atık ekonomiye geri kazandırıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Duygu KARAKOÇ/KONYA, (DHA)-ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü Sıfır Atık Projesi kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık Yönetim Sistemi Koordinasyon Toplantısı düzenlendi. Toplantıda Selçuklu ilçesinde 2020 yılında 29 bin 712 ton değerlendirilebilir atık toplanarak ekonomiye kazandırıldığı açıklandı.

  Konya Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Konya İli Sıfır Atık Yönetim Sistemi Koordinasyon Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Bakanlık yetkilileri ve Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 31 ilçeden temsilci katıldı. Toplantıda Selçuklu ilçesinde 2020 yılında toplanan atık miktarını açıklayan çevre mühendisi Betül Akça, “Belediye hizmet binasında uygulanan çalışmalarla iki ayrı Sıfır Atık belgesi kazandık. Bu çalışmalarla Selçuklu Belediyesi yakıt ve zaman tasarrufu da sağlamış oldu” dedi.

  2020 YILINDA EKONOMİYE 29 BİN 712 TON ATIK KAZANDIRILDI

  Çevre mühendisi Betül Akça sözlerini şöyle sürdürdü: “Selçuklu Belediyesi sıfır atık projesi kapsamında; 2020 yılı içinde 14 adet Mobil Atık Getirme Merkezi, 410 adet Sıfır Atık Toplama Noktası, 250 adet ambalaj atığı toplama kafesi/konteyneri, 100 adet tekstil/giysi atık toplama kumbarası, 20 adet atık ilaç toplama kumbarası, 3 bin adet plastik iç mekân kutusu, 250 adet iç mekân atık pil kutusu gibi materyaller ilave etti. Selçuklu‘da 2020 yılında 29 bin 712 ton değerlendirilebilir atık toplanarak ekonomiye kazandırıldı. Sıfır Atık Uygulamaları ile ilçede 2019 yılında bertaraf giden atık miktarındaki azalma oranı yüzde 7,99 olurken iken, bu oran 2020 yılında yüzde 13,06 oldu.”

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow